Organizasyonlarda eğitim ihtiyaç analizi: Veri toplama yöntemleri açısından değerlendirme
Training need analysis in the organizations: An assessment in terms of data collection methods
- Tez No: 619153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Eğitim ve gelişim fonksiyonu kurumlar içinde gittikçe daha önemli bir konuma yerleşmektedir. Kurum içerisindeki eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını tespit etmek için uygulanan eğitim ihtiyaç analizi, gün geçtikçe sayısı artan kurum içi eğitimlerin yapılandırılmasında ve uygulanmasında anahtar rol oynamaktadır. Geçmişten bugüne analiz yaklaşımları incelendiğinde, ihtiyacın nedeni ve konusu, hedef kitle, raporlama gibi ortak başlıkların birçok yaklaşımın anlatımında yer aldığı görülmektedir. Analiz için kullanılan veri toplama yöntemleri, benimsenen yaklaşıma göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, organizasyonlarda gerçekleştirilen eğitim ihtiyaç analizinin iki farklı yöntem açısından incelenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla iki farklı yaklaşım ile eğitim ihtiyaç analizi gerçekleştirilip sonuçlar katılımcı algısı açısından karşılaştırılmıştır. Organizasyonda farklı görev ve seviyelerde olan çalışanlarla gerçekleştirilen çalışmada mülakat, odak grup çalışması gibi nitel ve anket, test gibi nicel yöntemler uygulanmıştır. İlk çalışmada klasik yöntemler olarak tanımlanan anket, görüşme ve odak grup çalışmaları, ikinci çalışmada modern yöntem olarak tanımlanan psikometrik bir test ve üçüncü çalışmada anket kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, iki farklı yöntemle elde edilen eğitim ihtiyaç analizleri paylaşılmıştır. İki yöntemin katılımcı algısı açısından karşılaştırılmasında, iki yöntem arasında bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Training and development functions gain a more important position in organisations day by day. Training need analysis which is applied to determine the needs for training and development plays a key role in structuring and applying the trainings within an organisation. When the approaches of need analysis are examined, it is observed that mutual titles like the reason and subject of need, participants, reporting, exist in many approach types. The data collection methods which are used for analysis show differences according to the approach adopted. In this study, the aim is to examine the training need analysis in terms of two different methods. For this purpose, a training need analysis was performed with two different approaches, and the results have been compared in terms of the perception of the participants. The study was performed with the employees from different levels in the organization with the qualitative methods such as interviews, focus group study, and the quantitative method like questionnaire, and tests. The questionnaire, interview and focus group study that are defined as the classical methods were used in the first study; and a psychometric test that is defined as modern method was used in the second study. As a result the training need analysis that was obtained with two different methods was shared. No differences were found between the two methods in terms of the perceptions of the participants in the study.