Selektif entübasyonda gum elastik buji kullanımının etkinliği; prospektif, randomize, crossover simulasyon çalışması
Effectiveness of using gum elastic bougi̇e in selective intubation; prospective, randomized, crossover simulation study
  1. Tez No: 619240
  2. Yazar: HAKAN ÖZEROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Travma, çeşitli malformasyonlar, yapısal defektler, enfeksiyonlar ve kansere bağlı olarak oksijenizasyonu bozan pulmoner kanaması olan hastalar akut solunum sıkıntısı ile acil servise sıklıkla başvurmaktadırlar. Solunum sıkıntısına neden olan akciğer bölgesi tespit edildiğinde, etkilenmemiş hava sahasını korumak için kontralateral akciğerin selektif entübasyonunun yapılması önerilir. Çalışmamızda zor havayolu özelliklerine sahip bir manken üzerinde gum elastik buji ve stileli endotrakeal tüp kullanılarak, selektif akciğer entübasyonunda ilk geçiş başarısı ve sürelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız selektif akciğer entübasyonunda gum elastik buji kullanımının başarıyı artıracağını öngörmüştür. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız yerel etik kurul onayı alındıktan sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Kasım 2019 ve Aralık 2019 tarihleri arasında 46 adet katılımcı ile gerçekleştirildi. Çalışmadan önce katılımcılara endotrakeal entübasyon prosedürü, gum elastik buji ile entübasyon ve selektif akciğer entübasyonu hakkında bir acil tıp uzmanı tarafından teorik ve pratik eğitim verildi. Katılımcılardan, vokal kordlar geçildikten sonra, gum elastik bujiyi ya da stileli endotrakeal tüpü saat yönünde 90 derece döndürerek (sağ selektif akciğer entübasyonu için) ya da saat yönünün tersine 90 derece döndürerek (sol selektif akciğer entübasyonu için) işlemi gerçekleştirmeleri istendi. Daha sonra katılımcıların manken üzerinde hem endotrakeal tüp ile hem de gum elastik buji ile kendilerini yeterli hissettikleri sürede pratik yapmaları sağlandı. Sonrasında ise katılımcılardan, randomize olacak şekilde, gum elastik buji ya da stileli endotrakeal tüp ile selektif akciğer entübasyonu yapmaları istendi. Katılımcıların randomize olarak hangi yöntemle başladıklarına bakılmaksızın, başarısız girişim durumunda aynı yöntemi bir kez daha denemesi istendi. Katılımcılar her yöntem için aynı şekilde uygulama yaptı ve tüm bu süreç video olarak kaydedildi. Uygulama bitiminde katılımcılardan yöntemlerle ilgili geçmiş deneyimleri ve memnuniyet skalalarını (Likert) sorgulayan formları doldurmaları istendi. BULGULAR: Araştırmaya katılan uygulayıcıların yaş ortalaması 31 (±5.89) idi ve uygulayıcıların 29'u (%63) erkekti. İlk geçiş başarıları sağ selektif ETT yöntemi için %97.8 (45/46), sol selektif ETT yöntemi için %28.3 (13/46), sağ selektif GEB yöntemi için %97.8 (45/46), sol selektif GEB yöntemi için %65.2 (30/46) oldu. Katılımcıların ikinci denemelerinde geçiş başarıları sağ selektif ETT yöntemi için %100 (1/1), sol selektif ETT yöntemi için %9.1 (3/33), sağ selektif GEB yöntemi için %100 (1/1), sol selektif GEB yöntemi için %50 (8/16) oldu. İlk geçiş başarısı açısından sağ selektif ETT yöntemi ve sağ selektif GEB yöntemi arasında fark bulunmazken, sol selektif GEB yöntemi ile ilk geçiş başarısı, sol selektif ETT yöntemine göre daha başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Patients with pulmonary bleeding and poor oxygenation due to trauma, various malformations, structural defects, infections and cancer frequently admitted to the emergency department with acute respiratory distress. When a focal area that causing the respiratory distress in either lung is detected, selective intubation of the contralateral lung is recommended to protect the unaffected airspace. In our study, it was aimed to compare first-pass success and duration in selective lung intubation by using gum elastic bougie and endotracheal tube with stylet on a mannequin with difficult airway features. Our study predicted that the use of gum elastic bougie in selective lung intubation would increase success rate. MATERIALS AND METHODS: After the approval of the local ethics committee, our study was carried out at Health Sciences University Kocaeli Derince Health Practice and Research Center with 46 participants between November 2019 and December 2019. Before the study, participants were given theoretical and practical training on the endotracheal intubation procedure, gum elastic bougie intubation and selective lung intubation by an emergency medicine specialist. After the vocal cords were passed, participants were asked to perform the procedure by rotating the gum elastic bougie or endotracheal tube with stylet 90 degrees clockwise (for the right selective lung intubation) or 90 degrees counterclockwise (for left selective lung intubation). Afterwards, the participants were provided to practice on the mannequin with both the endotracheal tube and the gum elastic bougie as long as they feel sufficient. Then, participants were asked to perform selective lung intubation randomly with a gum elastic bougie or a endotracheal tube with stylet. Regardless of which method they started randomly, in case of unsuccessful attempts, the participants were asked to try the same method once more. The participants applied the same way for each method and the whole process was recorded on video. At the end of the application, participants were asked to fill in the forms that interrogate their past experiences about the methods and satisfaction scales (Likert). RESULTS: The average age of the practitioners participating in the study was 31 (± 5.89) and 29 (63%) of the practitioners were male. First pass successes rates were 97.8% (45/46) for right selective ETT method, 28.3% (13/46) for left selective ETT method, 97.8% (45/46) for right selective GEB method, 65.2% for left selective GEB method 30/46). Passing successes of the participants in their second attempt were 100% (1/1) for the right selective ETT method, 9.1% (3/33) for the left selective ETT method,100% (1/1) for the right selective GEB method and 50% (8/16) for the left selective GEB method. While there was no difference between the right selective ETT method and the right selective GEB method in terms of first pass success, the first pass success was found to be more successful than the left selective ETT method.