Genel anestezi altında sezaryen operasyonu gerçekleştirilecek gebelerde preoperatif yüksek akımlı nemlendirilmiş nazal kanül oksijen uygulamasının anne ve yenidoğan üzerine etkileri
The effects of preoperative high flow nasal cannula oxygen application on maternal and newborn in pregnant women who will have a cesarean operation under general anesthesia
  1. Tez No: 619242
  2. Yazar: HATİCE KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Genel Anestezi Altında Sezaryen Operasyonu Gerçekleştirilecek Gebelerde preoperatif Yüksek Akımlı Nemlendirilmiş Nazal Kanül Oksijen Uygulamasının Anne ve Yenidoğan Üzerine Etkileri, Dr. Hatice Karaca, Uzmanlık Tezi, Kocaeli, 2020. Amaç. Bu çalışmada, genel anestezi altında gerçekleştirilen sezaryen operasyonlarında preoksijenasyon amacı ile kullanılan klasik oksijen yüz maskesi (OYM) ve yüksek akımlı nazal nemlendirilmiş oksijen kanülü tedavisinin (HFNO) anne ve yenidoğan üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Bu araştırma Sağlık bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Ameliyathanesi'nde 1 Ocak 2019- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini oluşturan, Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde elektif sezaryen operasyonu yapılan toplam 101 gebenin %49,5'i (n=50) HFNO ile, %50,5'i (n=51) OYM ile 10 L/dk dan 3 dakika preoksijenize edilmiştir. Veriler SPSS 21.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş, p0,05).
Özet (Çeviri)
The Effects of Preoperative High Flow Nasal Cannula Oxygen Application on Maternal and Newborn in Pregnant Women Who Will Have a Cesarean Operation Under General Anesthesia, Hatice Karaca, MD., Dissertation, Kocaeli, 2020. Aim. In this study, it is aimed to evaluate the effects of classical oxygen facial mask (OFM) and humidified high flow nasal cannula (HFNO) used for preoxygenation on mother and newborn in cesarean operations performed under general anesthesia. Method. This research was carried out prospectively at the Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital Maternity Surgery Room between January 1, 2019 and December 31, 2019. A total of 101 pregnant women who underwent elective cesarean operation in Kocaeli Derince Training and Research Hospital, 49.5% (n = 50) were preoxygenated with HFNO, 50.5% (n = 51) were preoxygenated for 3 minutes at 10 L / min with OFM. The data were analyzed with appropriate statistical methods in the SPSS 21.0 package program, and p 0.05).