Genel anestezi ve spinal anestezi altında gerçekleştirilen sezaryen operasyonlarında farklı dozlarda kullanılan traneksamik asit dozunun karşılaştırılması
Comparison of different tranexamic acid dosage in general anesthesia and spinal anesthesia for cesarean section
- Tez No: 762121
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞSAN EGEMEN BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünya üzerinde her iki dakikada bir gebelikle ilişkili bir ölüm gerçekleşmektedir ve bunların üçte biri kanamayla ilişkilidir. Traneksamik asit (TA), kanamayı sınırlama ve mortaliteyi engelleme amacıyla rutin olarak kullanılan bir anti-fibrinolitik ajandır. Biz de genel ve spinal anestezi altında sezaryen operasyonu uygulanmış hastalarda farklı dozlarda TA uygulanmış ve uygulanmamış grupların dosyaları taranarak TA'nın kanama üzerindeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
One pregnancy-related death occurs around the world every two minutes, and one-third of these are associated with bleeding. TA is an antifibrinolytic agent routinely used to limit bleeding and prevent mortality in cardiac, obstetric, trauma and orthopedic surgery. We aimed to evaluate the effectiveness of TA on bleeding by reviewing the retrospective files of the groups who received different doses of TA and those who did not undergo cesarean section under general anesthesia and spinal anesthesia.