Penisilinle oluşturulan epileptiform aktiviteye vilazodonun etkisi
The effect of vilazodone on penicillin-induced epileptiform activity
  1. Tez No: 619454
  2. Yazar: HÜLYA HÖKELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Epilepsi tekrarlayan nöbetlerle karakterize en yaygın nörolojik hastalıklardan bir tanesidir ve dünya nüfusunun %1'ini etkilemektedir. Epilepsinin de dahil olduğu merkezi sinir sisteminin çok sayıdaki işlevinde serotoninin rol oynadığı bilinmektedir. Sunulan çalışmanın amacı 5-HT1A reseptör agonisti Vilazodon ve antagonisti NAN-190 ile serotonin öncülü 5-Hidroksi triptofanın (5-HTP) penisilin ile oluşturulan epileptiform aktivite üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Sunulan çalışmada ağırlıkları 180 - 240 gram olan 102 adet Albino Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Deney hayvanları 17 gruba ayrıldı. 500 IU Penisilin-G' nin kortekse verilmesiyle epileptiform aktivite oluşturuldu. Bundan 30 dakika sonra Vilazodon (0,625; 1,25; 2,5; 5; 10 ve 20 mg/kg dozlarda), serotonin öncülü 5-HTP (5- Hidroksi triptofan, 50 mg/kg dozda) ve 5-HT1A reseptör antagonisti NAN-190 (0,5; 1; 5 ve 10 mg/kg dozlarda) gruplara göre belirlenen kombinasyonlara göre intraperitoneal olarak enjekte edildi. Alınan ECoG kaydı online olarak PowerLab veri kazanım sistemi ile bilgisayara kaydedildi ve analiz edilerek istatistik açıdan değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında 10 mg/kg vilazodon 50.
Özet (Çeviri)
Objective: Epilepsy is one of the most common neurological diseases characterized by recurrent seizures and affects 1% of the world's population. Serotonin is known to play a role in numerous functions of the central nervous system, including epilepsy. The aim of the present study was to investigate the effects of 5-HT1A receptor agonist Vilazodone and its antagonist NAN-190 and serotonin precursor 5-Hydroxy tryptophan (5-HTP) on penicillin-induced epileptiform activity. Materials and Methods: In the present study, 102 male Albino Wistar rats weighing 180-240 grams were used. The experimental animals were divided into 17 groups. Epileptiform activity was induced by administering 500 IU Penicillin-G to the cortex. After 30 minutes Vilazodone (0.625; 1.25; 2.5; 5; 10 and 20 mg/kg doses), serotonin precursor 5-HTP (5-Hydroxy tryptophan, 50 mg/kg) and 5-HT1A receptor antagonist NAN-190 (0.5; 1; 5 and 10 mg/kg doses) were injected intraperitoneally according to the combinations determined to the groups. The ECoG was recorded online on the computer with the PowerLab data acquisition system and analyzed and evaluated statistically.