Cerrahi hemşirelerinde iş yükünün malpraktis eğilimi ve memnuniyet düzeylerine etkisi
The effect of workload on malpractice tendencies and satisfaction levels in surgical nurses
  1. Tez No: 619456
  2. Yazar: GAMZE İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma cerrahi hemşirelerinde iş yükünün malpraktis eğilimi ve memnuniyet düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma 15 Ekim – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini; hastanenin cerrahi kliniklerinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 230 hemşire oluşturdu. Veri toplama araçları olarak; Bilgi Formu, İş yükü Ölçeği (İYÖ), Malpraktis Eğilim Ölçeği (MEÖ) ve Memnuniyetin ölçülmesi için VAS skalası kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca hesaplandı. Sosyodemografik özellikler ile ölçek puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için T testi, Anova, Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi ve Spearman korelasyon analizi yapıldı. Bulgular Hemşirelerin yaş ortalaması 34,12±8,72, %53'ü 34 yaşın altında, %80,9'u kadın, %56,5'i evli, %59,1'i lisans mezunudur. Malpraktis eğilim ölçeği alt boyutlarının ortalamaları sırasıyla; ilaç uygulamaları ve transfüzyon (86,00±7,12), düşmeler (22,06±3,33), hastane enfeksiyonları (55,53±6,04), hasta izlemi/malzeme güvenliği (40,34±5,25), iletişim (23,35±2,43)'dir. Hemşirelerin meslekten memnun olma 5,84±2,77, kurumdan memnun olma 5,20±2,47 ve birimden memnun olma düzeyi 6,20±2,67 olarak bulundu. Hemşirelerin iş yükü ölçeği ortalama puanı 3,30±0,71'dir. Hemşirelerin iş yükü puan ortalamaları ve malpraktis eğilim ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Hemşirelerin İYÖ toplam puanı ile meslekten ve kurumdan memnun olma düzeyi puanları arasında negatif yönde ve zayıf, İYÖ toplam puanı ile birimden memnun olma düzeyi puanı arasında ise anlamlı, negatif yönde ve orta düzeyde bir ilişki bulundu. Sonuçlar: Hemşirelerin iş yükü ve MEÖ puanları arasında bir ilişki bulunmamasına rağmen; İYÖ toplam puanı ile meslekten ve kurumdan memnun olma düzeyleri arasında zayıf, negatif yönde, birimden memnun olma düzeyi ile orta, negatif yönde anlamlı ilişki tespit edildi. Örneklem sayılarının arttırılarak konuyla ilgili farklı gruplarda çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was to investigate the effect of workload on malpractice tendency and satisfaction levels in surgical nurses. Materials and Methods: This is a descriptive and cross-sectional study. The research was carried out between 15 October 2019 - 15 November 2019 in İzmir Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital. The sample of the research; The study consisted of 230 nurses who worked in the surgical clinics of the hospital and agreed to participate in the study. As data collection tools; Data Form, Workload Scale (ALS), Malpractice Tendency Scale (VET) and VAS scale were used to measure satisfaction. In the analysis of the data; number, percentage, mean, standard deviation, median were calculated.T test, Anova, Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis Test and Spearman correlation analysis were used to evaluate the relationship between sociodemographic characteristics and scale scores. Results: The mean age of nurses was 34.12 ± 8.72, 53% were under 34, 80.9% were women, 56.5% were married and 59.1% were undergraduate graduates. Malpractice tendency sub-dimensions; drug administration and transfusion (86.00±7.12), falls (22.06±3.33), hospital infections (55.53±6.04), patient monitoring / material safety (40.34± 5.25), communication (23.35±2.43). The average satisfaction level of the nurses was 5.84±2.77, the satisfaction level of the institution was 5.20 ± 2.47 and the satisfaction level of the unit was 6.20±2.67. The average score of the nurses' workload scale was 3.30 ± 0.71. There was no significant relationship between the mean scores of nursing workload and malpractice tendency scale. There was a negative and weak relationship between the total scores of ALS and satisfaction with the profession and the institution. There was a negative and moderate relationship between the total score of the ALS and the level of satisfaction with the unit. Conclusion: Although there was no relationship between nurses' workload and VET scores; There was a weak, negative relationship between the total score of workload scale and satisfaction level of the profession and the institution, a moderate, negative correlation was found between the total scores of ALS and the level of satisfaction with the unit. It may be suggested to carry out studies in different groups on the subject by increasing the number of samples.