Gebelikte aluminyum hidroksit taşıyıcılı hepatit B aşısına maruziyetin yavruların postnatal gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of hepatitis B vaccine prapared withaluminium hydroxide during pregnancy on postnatal development of pups
  1. Tez No: 619490
  2. Yazar: MERVE VİCİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HİLAL ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda, gebelik döneminin ilk trimesterinde uygulanan Hepatit B aşısının prenatal dönemde maternal ağırlık, gebelik süresi üzerine olan etkileri ile postnatal dönemde yavruların morfometrik gelişimi üzerine olan etkileri ve histopatolojik incelemelerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada, ağırlıkları 150- 200 gr arasında değişen 8 haftalık 30 adet dişi erişkin Wistar albino ratlar kullanıldı. Deney grubundan 12 ratın hamile kaldığı, kontrol grubundan ise 10 ratın hamile kaldığı tespit edildi. Gebeliğin ilk trimesterinde (7. gestasyonel günde) kontrol grubuna intramusküler NaCl, deney grubuna ise 2 μg dozda alüminyum hidroksit taşıyıcılı Hepatit B aşısı uygulandı. Deney ve kontrol gruplarındaki hamile ratların ağırlıkları, hamilelik boyunca gün aşırı ölçüldü. Hamileliğin sonunda, deney ve kontrol grubundaki ratların hamilelik süreleri ve yavru sayıları tespit edildi. Total gövde, kranium, toraks ve ekstremite ile ilgili morfometrik büyüme parametreleri, her bir yavru için yenidoğan, laktasyon ve erişkin dönemleri boyunca ölçüldü. Çalışmanın sonunda 12 haftalık yavru ratlardan böbrek ve karaciğer doku örnekleri alınarak rutin H&E ile boyanarak histopatolojik yönden incelendi. Hamilelik boyunca deney grubundaki ratların kontrol grubuna göre daha az maternal ağırlıklarında artış olduğu tespit edildi. Deney grubunda 11 hamile rattan 89 adet yavru (34 erkek, 55 dişi), kontrol grubundaki 9 hamile rattan ise 102 adet yavru (51 erkek, 51 dişi) elde edildi. Deney ve kontrol grubu morfometrik parametrelerinin karşılaştırılmasında, her dönemde ve tüm parametrelerde gruplar arasında fark olmadığı tespit edildi (p>0.05). 6-12 haftalar arasında alınan parametrelerde aynı cinslerin deney ve kontrol grupları arasındaki karşılaştırılmasında (erkek-erkek, dişi- dişi) ise her iki gruptada aynı cinsler arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the effects maternal weight of Hepatitis B vaccine administered in the first trimester of pregnancy, effects on gestational period and morphometric development of offspring in postnatal period and histopathological examinations. Thirty female adult Wistar albino rats weighing between 150-200 gr were used in the study. It was determined became pregnant group that 12 rats in the experimental and 10 rats in the control. First trimester of pregnancy ( 7th gestational day) was administered control group to the intramuscular NaCI and In the experimental group hepatitis b vaccine with 2 μg dose aluminum hydroxide carrier to. Weights of pregnant rats in experimental and control groups were measured every other day during pregnancy. At the end of the gestation, the gestation durations and pup numbers of all rats were determined. Morphometric growth parameters related to total body, cranium, thorax and extremities were measured for each pup at day 0 and 1st - 12th weeks through the neonatal-adult periods. At the end of the study, kidney and liver tissue samples were taken from 12 week old pup rats and stained with routine H&E and examined histopathological. During pregnancy, it was found that the rats in the experimental group had less maternal weight increase compared to the control group. In the study were gotten, experimental group than 11 pregnant rats 89 ratling (34 male, 55 female), in the control than group 9 pregnant rats 102 ratling (51 male, 51 female). In the comparison of the experimental and control group morphometric parameters, it was found that there was no difference between the groups in each period and in all parameters (p> 0.05). In the comparison of the same sexes between the experimental and control groups (male-male, female-female) in the parameters taken between 6-12 weeks, no significant difference was found between the same sexes in both groups.