Laparoskopik ve abdominal histerektomi sonrası klinik sonuçların ve doku travmasının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 619491
  2. Yazar: MEHMET SALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Laparoskopik histerektomi ve abdominal histerektomi tüm dünyada yaygın olarak uygulanan jinekolojik cerrahi prosedürlerdendir. Laparoskopik cerrahinin daha küçük insizyon, daha az ağrı, daha az hastanede kalış süresi, daha hızlı iyileşme gibi klinik avantajları vardır. Bu klinik sonuçların, cerrahi travma sonucu oluşan doku hasarı ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada abdominal ve laparoskopik histerektomi olgularını, doku hasarı ve buna bağlı klinik sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Metod: Benign endikasyonla histerektomi operasyonu planlanan, komorbid hastalığı olmayan 45 hasta total laparoskopik histerektomi (n=23) ve total abdominal histerektomi (n=22) olarak randomize edildi. Operasyondan 1 saat önce ve operasyondan 24 saat sonra alınan venöz kanda Interlökin-6 (IL-6), Tümör Nekrozis Faktör – alfa (TNF-α), prokalsitonin, C-Reaktif Protein (CRP) ve hemogram parametreleri karşılaştırıldı. Ayrıca operasyondan sonra (postop) ağrı değerlendirilmesi Görsel Analog Skala (VAS) ile sorgulandı. Sonuçlar: Demografik özellikler bakımından her iki grup açısından fark izlenmedi. Ameliyat süreleri açısından gruplar arasında fark yoktu. Hemoglobin düşüşleri de her iki grupta benzerdi.
Özet (Çeviri)
Background: Laparoscopic hysterectomy and abdominal hysterectomy are the most common gynecological surgical procedures. Laparoscopic surgery has clinical advantages such as; smaller incision, less pain, a rapid return to normal activity and shorter hospital stay. These clinical effects are associated with the magnitude of tissue damage from the outcome of surgical trauma. In this study, we aimed to compare and analyze cases of abdominal and laparoscopic hysterectomy, tissue damage and related clinical results. Methods: Forty-five patients that were planned to undergo hysterectomy with benign indications, none of which with comorbid diseases, were randomized to total laparoscopic hysterectomy (n=23) and total abdominal hysterectomy (n=22). Venous blood samples were collected one hour before the operation, and 24 hours after the operation and compared for Interleukin 6 (IL-6), Tumor Necrosis Factor-alfa (TNF- α), procalcitonin, C-Reactive Protein (CRP) and hemogram parameters. Additionally, postoperative (post-op) pain assessment was conducted with Visual Analogue Scale (VAS). Results: Demographically, no difference was observed between the two groups. Surgery durations of the two groups had no difference. Hemoglobin drop were similar among the two groups.