İnsan eritrositlerinde bulunan karbonik anhidraz izoenzimleri üzerinde bazı ilaçların aktivasyon ve inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Investigation of activation and inhibition effects of some drugs on human erythrocyte carbonic anhydrase isozymes
- Tez No: 76880
 - Danışmanlar: PROF.DR. Ö. İRFAN KÜFREVİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsan eritrositlerinden saflaştınlan karbonik anhidraz izoenzimleri üzerinde bazı ilaçlann etkileri araştırıldı. Bu amaçla önce eritrosit karbonik anhidraz izoenzimleri (HCA-I ve HCA-II) afinite kromatografisi ile ayn ayn saflaştınldı. Çalışmalarda karbonik anhidraz aktivitesinin belirlenmesinde hidrataz ve esteraz aktivitelerinden faydalanıldı. Bu tez kapsamında karbonik anhidraz izoenzimleri üzerinde 6 ilacın etkisine bakıldı. HCA-I'in esteraz aktivitesi üzerine; streptomisin sülfat, gentamisin sülfat ve heparin ilaçlan inhibisyon etkisi gösterirken sodyum ampisilin, magnezyum sülfat ve dipiron sodyum'un etki etmediği görülmüştür. HCA-I'in hidrataz aktivitesi üzerinde; heparin ve sodyum ampisilin'in inhibisyon, gentamisin sülfat ve dipiron sodyum'un aktivasyon etkisi gösterdiği, streptomisin sülfat ve magnezyum sülfat'ın ise hiçbir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. HCA-Ü'nin hidrataz aktivitesi üzerine ise magnezyum sülfat ve sodyum ampisilin'in inhibisyon, gentamisin sülfat ve dipiron sodyum ilaçlarının aktivasyon etkisi gösterdiği, streptomisin sülfat ve heparin'in ise hiçbir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir, inhibisyon etkisi gösteren ilaçlar için % aktivite-[I] grafikleri çizilerek I50 değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effects of some drugs were investigated on carbonic anhydrase isozymes purified from human erythrocytes. Firstly, erythrocyte carbonic anhydrase isozymes (HCA-I and HCA-II) were separately purified by affinity chromatography. In this study, it was taken advantage of hydratase and esterase activities for determining of carbonic anhydrase activities. In this thesis, effects of six drugs were studied on carbonic anhydrase isozymes. It was observed on HCA-I esterase activity that streptomycin sulfate, gentamicin sulfate and heparin show inhibition effect and sodium ampicillin, magnezyum sulfate and dipyrone sodium don't show any effect. It was observed on HCA-I hydratase activity that heparin, sodium ampicillin show inhibition effect, gentamicin and dipyrone sodium show activation effect, and streptomycin sulfate and magnezyum sulfate don't show any effect. It was observed on HCA-II hydratase activity that magnezyum sulfate and sudium ampicillin show inhibition effect, gentamicin sulfate and dipyron sodium show activation effect, and streptomycin sulfate and heparin don't show any effect. I50 values were determined by drawing % activity-[I] graphs for drugs shown inhibition effects.