Bipolar bozukluk hasta yakınlarının duygu dışavurumlarının zihin kuramı becerileri ile ilişkisi
Relation of emotion expression of bipolar disorder patient relatives with mental theory skills
  1. Tez No: 619509
  2. Yazar: FARUK PİRİNÇÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Bipolar Bozukluk (BB), yineleme, iyileşmelerle seyreden, kronik seyir gösteren, sürekli tedavi gerektiren, bireyin hayatında ciddi psikolojik ve sosyal kayıplara sebep olan, hasta ve çevresindekilerin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Ayrıca yüksek morbidite ve suisid riski nedeniyle yüksek mortaliteye sahip olduğu ve tahmin edilenlerden daha sık görüldüğü için önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalığın gidişatını belirlediği düşünülen aile faktörlerinin çoğunluğu Duygu Dışavurumu (DD) kavramı içinde incelenmektedir. Zihin kuramı, bireyin kendisine ait olan ve diğer kişilerin zihinsel durumları hakkında çıkarımda bulunabilme, duygularını, niyetlerini, inançlarını anlayıp tahmin etme ve zihinsel olarak bunları temsil edebilme becerisidir. Bu araştırmada BB hasta yakınlarının birinci derece akrabalarının duygu dışavurumlarının ve zihin kuramı işlevlerinin saptanması ve birbirleri ile olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırmaya 15 Haziran-10 Ekim tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı polikliniklerine başvuran ve DSM-5 tanı kriterlerine göre Bipolar Bozukluk tanısı konulan 95 hasta ve aynı sayıda birinci derce yakınları dahil edilmiştir. Hasta yakınlarının duygu dışavurumunu ölçmek için DDÖ, ZK becerilerine değerlendirmek için GZOT kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bipolar Disorder (BD), chronic course with recurrence, improvement serious psychological and social life in an individual's life. is a disease that causes loss and negatively affects the life of the patient and those around him. It is also an important public health problem because of its high mortality and high morbidity and suicide risk. Most of the family factors that are thought to determine the course of the disease are examined within the concept of Emotion Expression (DD). The theory of mind is the ability of the individual to make inferences about his / her own and other people's mental states, to understand and anticipate their emotions, intentions and beliefs and to represent them mentally. In this study, it is aimed to determine the emotion expressions and mind theory functions of first degree relatives of BB patient relatives and to investigate their relations with each other. Methods: 95 patients who were admitted to Harran University Medical Faculty Research and Practice Hospital Mental Health Polyclinics between 15 June and 10 October and diagnosed as Bipolar Disorder according to DSM-5 diagnostic criteria were included in the study. DDO was used to measure emotion expression and GZOT was used to evaluate to skills.