Alzheimer hastalığı'nda adamTS4, adam9 proteinlerinin rolü ve asetilkolinesteraz aktivitesi ile ilişkisi
The role of ADAMTS4, ADAM9 proteins in alzheimer's disease and ıts relation with acetylcholinesterase activity
  1. Tez No: 619511
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜŞERREF HİLAL ŞEHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Nöroloji, Biochemistry, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alzheimer hastalığı'nda tedavilerin geliştirilebilmesi için hastalığın patogenezinin aydınlatılması, görüntüleme dışında kanda veya biyolojik sıvılarda tespit edilebilir olması gerekmektedir. Bu tezin amacı, Alzheimer Hastalığı bulunan bireylerin serumlarında, hastalıkla ilişkili olduğunu düşündüğümüz farklı sınıf metalloproteazların seviyelerini değerlendirmek ve bu protein seviyelerinin tedavi alan hastalardaki değişimini gözlemlemektir. Bu amaçla 120 hasta 2 gruba ayrılmıştır. İlk grup hasta (n=60), ikinci grup ise kontrol (n=60) olarak ayrılmıştır. Kontrol grubu tamamen; Alzheimer olmayan ve dışlama kriterlerine uygun hastalardan seçilmiştir. Hasta grubu ise kendi arasında yeni tanı alan (Alzheimer, n=30) ve ilaç kullanan (Donepezil, n=30) şeklinde ayrılmıştır. Hastalardan onam alındıktan sonra elde edilen serum örneklerinde ADAMTS4, ADAM9 ve Asetilkolin Esteraz enzim aktivite seviyeleri uygun kitler vasıtasıyla ELISA yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides radiological imaging, identifying new biomarkes which can be defined with blood sample or body fluids is crucial for revealing pathogenesis of Alzheimer disease in order to develop new approaches focusing on underlying causes. The purpose of this study, measuring different types of metalloproteases, those are considered by us releated with Alzheimer disease, in blood serums of patients. Thereafter monitoring the levels of those proteins and their changes in the blood samples of patients who follow medical treatments. For this purpose, 120 patients have divided in two groups and each group named as“patient”group (n=60) and“control”group (n=60). Meanwhile control group has formed with patients are suitable for excluding criterias and didn't get diagnosed Alzheimer disease; patient group has divided two different subgroup: Newly diagnosed (Alzheimer, n=30) and medication user (Donepezil n=30). Activity levels of ADAMTS4, ADAM9 and Acetylcholine Esterase enzyme are measured in blood serum samples, which obtained after taking the informed consent of patients, by using appropriate assay kits with ELISA method.