Özel gereksinimi olan ve olmayan çocukların ebeveynlerinin çocuk ilişkileri, evlilik uyumları ve bağlanma stilleri
Child relationships, marital harmony and attachmet styles of parents of children with and without special needs
- Tez No: 619514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma özel gereksinimi olan ve olmayan çocukların ebeveynlerinin çocuk ilişkileri, evlilik uyumları ve bağlanma stilleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Mart-Eylül 2019 tarihleri arasında Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel eğitim I, II, III. kademe kurumlarında eğitim gören 100 özel gereksinimi olan çocuk (ÖGÇ), anaokul, ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim gören 114 özel gereksinimi olmayan çocuk (ÖGOÇ) olmak üzere toplam 214 anne dâhil edildi. Araştırma verileri, Özel Gereksinimi Olan ve Olmayan Çocuk-Ebeveyn Tanıtım Formu, Çocuk Ana-baba İlişki Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği ve İlişki Ölçekleri Anketi kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Ki-Kare ve Spearman Korelasyon testi kullanıldı. Araştırmaya katılan ÖGÇ'nin yaş ortalaması 12.78±3.80 ÖGOÇ'lerin 10.03±3.25 yıldır. ÖGÇ ve ÖGOÇ annelerinin çoğunun ortaokul ve babaların lise mezunu olduğu ve çocuklarının temel bakımından annenin sorumlu olduğunu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the factors affecting the relationships, marital adjustment and attachment styles of the parents of children with and without special needs. The study between March and September 2019 a total of 214 mothers were included, including of 100 children with special needs (ÖGÇ) who are educated in private education I, II, III institutions and 114 children without special needs (ÖGOÇ) who are educated in kindergartens, primary schools, secondary schools and high schools. The data were collected by using a face to-face interview technique The Child with and Without Special Needs-Parent Identification Form, Child-Parent Relationship Scale, Dyadic Adjustment Scale and Relationships Scale Questionnaire with were used as data collection tools. Descriptive statistics and independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Chi-Square and Spearman Correlation Test were used to evaluate the data obtained from the study. The mean age of the participants was 12.78±3.80 years, and the mean age was 10.03±3.25 years. The mean age of the ÖGÇ was 12.78±3.80 years and the ÖGOÇ was 10.03±3.25 years. It was determined that the mothers of ÖGÇ and ÖGOÇ are middle school and spouses high school graduates and the mother is responsible for the basic care of their children.