Estetik ve cerrahi sağlık hizmeti alan bireylerde sosyal görünüş kaygısının özgüven ve utangaçlık üzerine etkisi
The effect of social appearance anxiety on self confidence and shyness iaesthetic n individuals receiving and surgical health services
  1. Tez No: 619536
  2. Yazar: ŞENAY KURUTÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma estetik ve cerrahi sağlık hizmeti alan bireylerde sosyal görünüş kaygısının özgüven ve utangaçlık üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Konya ilinde 3 adet güzellik merkezinde yaş aralıkları 18-50 olan 246 birey dahil edilmiştir. Araştırmaya katılanlara ait kişisel bilgilerinin tespiti için kişisel bilgi formu, sosyal görünüş kaygı durumlarının tespiti için Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Gözden Geçirilmiş Cheek ve Buss Utangaçlık Ölçeği ve özgüven ölçeği kullanılacaktır. Bu çalışmada üç farklı ölçme skalası kullanılmış olup sonuçlar karşılaştırılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS 22.00 paket programına aktarılarak istatistiki analizleri yapılmıştır. Tanımlayıcı bilgiler yüzde ve frekans olarak verilmiştir. Normallik analizinde çarpıklık/basıklık düzeylerinin +1,5 ile -1,5 arasında normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir buna göre parametrik testlerden, cinsiyet değişkenine bütün ölçeklerde bağımsız guruplar için t testi tekniğinden yararlanılmıştır. Eğitim ve gelir durumuna göre tek yönlü varyans analizi uygulanmış farkın hangi gruptan kaynaklandığının tespiti için ise post hoc testlerden Tukey testi kullanılmıştır. Sosyal görünüş kaygısı ile özgüven ve utangaçlık arasındaki ilişki ise korelasyon matrisine göre analiz edilmiştir İstatistiki önem düzeyi 0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of social appearance anxiety on self-confidence and shyness in individuals receiving aesthetic and surgical health services. 246 individuals aged 18-50 were included in the study in 3 beauty centers in Konya. Personal information form was used to determine the personal information of the participants, Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), Revised Cheek and Buss Shyness Scale and self-confidence scale we used to determine social appearance anxiety states. In this study, three different measurement scales were used and the results were compared. The data obtained from the data collection tools were transferred to SPSS 22.00 package program and statistical analysis was performed. Descriptive information is given in percentage and frequency. In the normality analysis, skewness / kurtosis levels were found to be normal distribution between +1.5 and -1.5. Accordingly, parametric tests and t-test were used for independent groups at all scales. One-way analysis of variance was applied according to education and income level and Tukey test, which is one of the post hoc tests, was used to determine which group caused the difference. The relationship between social appearance anxiety and self-confidence and shyness was analyzed, according to the correlation matrix. Statistical significance level was taken as 0.05.