Vicia bithynica ve V. cracca subsp. cracca. bitkilerinin uçucu bileşenleri, uçucu yağ ve ekstrelerin antimikrobiyal aktiviteleri
Volatile components and antimicrobial activities of essential oil and extracts of vicia bithynica and V. cracca subsp. cracca plants
  1. Tez No: 619537
  2. Yazar: EREN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişen Vicia bithynica L. ve V. cracca L. subsp. cracca türlerinin uçucu bileşenleri ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. V. bithynica ve V. cracca subsp. cracca bitkilerinin uçucu yağları hidrodestilasyon yöntemiyle elde edildi. Ayrıca bitkilerden maserasyon yöntemine göre n-hekzan, asetonitril, metanol ve su ekstreleri de hazırlanmıştır. Bitkilerden elde edilen uçucu yağ bileşenleri GC-FID/MS cihazı kullanılarak aydınlatıldı. V. bithynica türünün uçucu yağında en fazla miktarda bulunan bileşikler sırasıyla trans β-osimen (%24.91), 2-pentil furan (%11.20) ve benzaldehit (%9.15) olarak tespit edilmiştir. V. cracca subsp. cracca türünün uçucu yağında en yüksek oranda tespit edilen madde 2-etil furan (%27.26, aromatik bileşik) tespit edilmiştir. Bununla birlikte n-hekzanal (%18.91), 2(E)-hekzanal (%11.85), pelargon aldehit (%9.97) gibi aldehitler de V. cracca subsp. cracca türünün uçucu yağ birleşiminde bulunan diğer ana bileşenlerdir. Her iki tür için elde edilen uçucu yağlar n-hekzan, asetonitril, metanol ve su ekstrelerinin dokuz ayrı mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmıştır. V. cracca subsp. cracca bitkisinin n-hekzan ve su ekstrelerinde aktivite gözlenmezken diğer ekstreler mikroorganizmalara karşı spesifik olmasa da etkinliğinin var olduğu gözlenmiştir. V. cracca subsp. cracca bitkisinin uçucu yağı sadece Yersinia pseudotuberculosis, Bacillus cereus ve Mycobacterium smegmatis'e karşı minimum inhibisyon konsantrasyon (MİK) değeri 170-680 µg/ml aralığında bulundu. V. bithynica türünün uçucu yağında sadece Staphylococcus aureus ve B. cereus'e karşı etki göstediği ve MİK değerinin 1152-2305 µg/ml olduğu bulundu. V. bithynica bitkisinin diğer tüm ekstrelerinin Y. pseudotuberculosis hariç test edilen diğer mikroorganizmalara karşı MİK değeri 30-5587 µg/ml aralığında gözlemlendi. V. bithynica bitkisinin n-hekzan ve asetonitril ekstrelerinde en iyi aktivite M. smegmatis ve Candida albicans'a karşı 30 µg/ml MİK değeri bulundu. Sonuç olarak V. bithynica'nın n-hekzan ekstresinin (MİK, 30-235 µg/ml) ve V. cracca subsp. cracca'nın asetonitril ekstresinin (MİK, 46-730 µg/ml) en yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine volatile constituents and antimicrobial activities Vicia bithynica L. and V. cracca L. subsp. cracca grows in the east part of blacksea region. Essential oils of V. bithynica and V. cracca subsp. cracca were obtained by hydrodistillation method. In addition, n-hexane, acetonitrile, methanol and water extracts were also prepared according to maceration method. Essential oil components obtained from plants were identified by GC-FID / MS. The most common compounds found in the essential oil of V. bithynica were found to be trans β-oximene (24.91%), 2-pentyl furan (11.20%), benzaldehyde (9.15%). 2-Ethyl furan (27.26%, aromatic compound) was found to be the highest detected substance in the essential oil of V. cracca subsp. cracca species. In addition, n-hexanal (18.91%), 2(E)-hexanal (11.85%), and pelargon aldehyde (9.97%) compounds were also the other main components of the essential oil of V. cracca subsp. cracca. Antimicrobial activity studies for the obtained essential oils, n-hexane, acetonitrile, methanol, and water extracts of both species were tested against nine different microorganisms. No activity was observed in n-hexane and water extracts of V. cracca subsp. cracca, while other extracts were found to have moderate activity for the tested different microorganisms. The essential oil of V. cracca subsp. cracca was found to have a minimum inhibition concentration (MIC) value in the range of 170-680 µg/ml only against Yersinia pseudotuberculosis, Bacillus cereus and Mycobacterium smegmatis. Antimicrobial activity for the essential oil of V. bithynica showed activity only against Staphylococcus aureus and B. cereus with 1152-2305 µg/ml MİC values. All the extracts of V. bithynica plant were observed to have MIC values in the range of 30-5587 µg/ml against tested microorganisms except Y. pseudotuberculosis. The best activity was found in n-hexane and acetonitrile extracts of V. bithynica with 30 μg/ml MIC value against M. smegmatis and Candida albicans. As a result, n-hexane extract of V. bithynica (MIC, 30-235 µg / ml) and the acetonitrile extract of V. cracca subsp. cracca (MIC, 46-730 µg/ml) have the highest antimicrobial activity among them.