Sağlık turizmi kapsamında Türkiye ve dünyada estetik uygulamaları literatür taraması
Literature review of aesthetic applications in Turkey and the world within the scope of health tourism
- Tez No: 862009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Turizm, Hospitals, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma,“Sağlık Turizmi Kapsamında Türkiye ve Dünyada Estetik Uygulamaları”konusunu ele alarak, literatür taraması yoluyla bu alandaki güncel gelişmeleri, eğilimleri ve sorunları incelemeyi amaçlamıştır. Bu tezin araştırma modeli, sağlık turizmi kapsamında estetik uygulamaların Türkiye ve dünya genelindeki mevcut durumunu anlamak ve değerlendirmek üzere kapsamlı bir literatür taramasına dayanmaktadır. Bu kapsamda çalışmada ikincil kaynaklara başvurulmuştur. Literatür taraması yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, ilgili alan yazında yer alan çalışmalar derlenmiştir.Türkiye, estetik turizmi açısından sunduğu kaliteli hizmetler, deneyimli sağlık personeli ve rekabetçi fiyatlarla ön plana çıkmaktadır. Yapılan literatür taraması, Türkiye'de estetik uygulamalara olan uluslararası talebin arttığını göstermektedir. Ülkemiz, estetik cerrahi alanında dünya standartlarında sağlık kuruluşlarına ve uzman doktorlara sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin doğal ve kültürel güzellikleri, estetik tedaviyi turistik bir deneyime dönüştürerek estetik turistleri çekmektedir. Dünya genelinde estetik turizmi, teknolojik gelişmelerin etkisiyle sürekli evrilen bir alandır. Literatürdeki veriler, estetik uygulamalara olan talebin arttığını ve bu talebin küresel ölçekte birçok ülkeyi etkilediğini göstermektedir. Özellikle Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında estetik turizminin popülerliği giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, estetik turistler sadece uzmanlık ve kaliteli hizmet arayışında değil, aynı zamanda estetik tedaviyi alırken tatil yapma fırsatını da değerlendirmek istemektedirler. Türkiye'nin estetik turizmi alanındaki güncel durumu ve gelecekteki potansiyelini değerlendiren araştırmalar, ülkenin rekabet avantajlarını ve gelişme alanlarını belirlemede önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current developments, trends and problems in this field through a literature review by addressing the topic of“Aesthetic Practices in Turkey and the World within the Scope of Health Tourism”. The research model of this thesis is based on a comprehensive literature review to understand and evaluate the current situation of aesthetic practices in Turkey and worldwide within the scope of health tourism. In this context, secondary sources were used in the study. In this study, which was prepared using the literature review method, studies in the relevant literature were compiled. Turkey stands out with its quality services, experienced healthcare professionals and competitive prices in terms of aesthetic tourism. The literature review shows that the international demand for aesthetic applications in Turkey is increasing. Our country draws attention with its world-class health institutions and specialist doctors in the field of aesthetic surgery. In addition, Turkey's natural and cultural beauties attract aesthetic tourists by turning aesthetic treatment into a touristic experience. Aesthetic tourism worldwide is a field that is constantly evolving with the impact of technological developments. Data in the literature show that the demand for aesthetic applications is increasing and this demand affects many countries on a global scale. The popularity of aesthetic tourism is increasing especially in Asia, Europe and the Americas. According to the researches, aesthetic tourists are not only in search of expertise and quality service, but also want to take the opportunity to have a vacation while receiving aesthetic treatment. Research evaluating Turkey's current situation and future potential in the field of aesthetic tourism will play an important role in determining the country's competitive advantages and development areas.