Yaşlı hastalarda üriner inkontinans farkındalığı ve sıklığını etkileyen faktörler ile üriner inkontinansla baş etme yöntemleri
Methods of coping with factors affecting urinary incontinence awareness and frequency in elderly patients with urinary incontinence
- Tez No: 619538
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma yaşlı hastalarda üriner inkontinans farkındalığı ve sıklığını etkileyen faktörler İle üriner inkontinansla baş etme yöntemlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlşki arayan tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu çalışma Siirt ili Merkez İlçesinde yaşayan 65 yaş ve üzerindeki 350 yaşlı ile Nisan- Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verileri, ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, varyans ve t testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan yaşlıların yaş ortalaması 74,8±9,4 olarak elde edilmiştir. Yaşlıların %52,3'ü bazen tuvaletini tuttuğunu ifade etmiştir. Yaşlıların %6,0 'sının idrar kaçırmayı önlemek için yapılan egzersizler hakkında bilgisi vardır ve %2,0 'si bu egzersizleri uygulamaktadır. Yaşlıların günde idrara çıkma sayısı ortanca değeri 10 olarak elde edilmiştir. Yaşlıların %38,6'sı öksürürken ya da hapşırırken idrar kaçırdığını, %79,7'si günlük aktiviteler sırasında idrar kaçırdığını, %43,7'si ilk idrar kaçırma problemi olduğunda yakınlarıyla paylaştığını, %42,3'ü doktora gittiğini, %14'ü ise hiçbir şey yapmadığını ifade etmiştir. Bu araştırmada katılımcıların idrar kaçırma ile baş etmek için başvurdukları yöntemlerin arasında sıklıkla tuvalete yakın oturma, yanında yedek iç çamaşırı bulundurma, ağır işler yapmaktan kaçınma, çeşitli örtüler kullanma ve kabız olmamaya dikkat etme yöntemlerini kullandıkları belirlenmiştir. Sonuç: Bu araştırmada yaşlılarda üriner inkontinansın yaygın olarak görüldüğü ve inkontinansla baş etmede bireysel yöntemleri kullandıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the factors affecting the awareness and frequency of urinary incontinence in elderly patients and the methods of coping with urinary incontinence. Material and Method: This study, which was conducted in accordance with the descriptive research principles seeking a relationship, was conducted between April and August 2019 with 350 elderly people aged 65 and over living in the Central District of Siirt province. The data of the research were collected using“Personal Information Form”. Number, percentage, variance and t test were used to evaluate the obtained data. Results: The average age of the elderly participating in the study was 74.8 ± 9.4. 52.3% of the elderly stated that they sometimes hold the toilet. 6.0% of the elderly have knowledge about the exercises to prevent urinary incontinence and 2.0% of them are performing these exercises. The median number of urination per day of the elderly was 10. 38.6% of the elderly missed urine while coughing or sneezing, 79.7% missed urine during daily activities, 43.7% shared it with their relatives when the first urinary incontinence problem, 42.3% went to the doctor,% 14 of them stated that they did nothing. In this study, it was determined that among the methods used by the participants to cope with urinary incontinence, they often use the methods of sitting close to the toilet, having spare underwear next to them, avoiding doing heavy work, using various covers and taking care not to be constipated. Conclusion: In this study, it was found that urinary incontinence was common in the elderly and they used individual methods to cope with incontinence.