Şeker pancarı (Beta vulgaris saccharifera L.) ziraatında farklı dozlarda tabii yaprak gübresi uygulamasının verim ve kalite etkileri
Effect of diffrenet doses of natural foliar fertilizer apllication on yield and quality of sugar beet (Beta vulgaris saccharifera L.)
  1. Tez No: 619552
  2. Yazar: HASAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET AKINERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu araştırmada Ascophyllum nodosum adı verilen deniz yosunundan tabi olarak elde edilen ticari bir yaprak gübresinin (Maxicrop) şeker pancarı verimi ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu yaprak gübresi, Türkşeker 1 şeker pancarı çeşidine topraktan verilen N ve P2O5' e ilave olarak ; 150, 300 ve 450g/da olmak üzere 3 farklı dozda uygulanmıştır.300g/da tabi yaprak gübre uygulamasının kök verimi artırılmış şeker verimi ve yaprak verimini önemli seviyede arttırmış ,istatistiki olarak önemli olamamakla beraber arıtılmış şeker oranını da yükseltmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, kök verimi, iz element, artırılmış şeker verimi, şeker oranı.
Özet (Çeviri)
In this research it was investigated effects of commercial foliar fertilizer (maxicrop) which name Ascophyllum nodasum its derived from seaweed on yield and Quality of sugar beet (Beta vulgaris saccharifera L.). The foliar fertilizer was application on Türkşeker-I variety. It was taken the highest root yield, purified sugar and leaf yield when 300 gr/da of foliar fertilizer was applied but didn't effect significantly purified sugar percentage KEY WORDS: Sugar beet, root yield, trace element, purified sugar yield, sugar percentage