Bilgisayar oyunlarında kültür endüstrisi eleştirisi: 'Mcdonald's videogame' örneği
Critisism of culture i̇ndustry in video games: The example of Mcdonald's videogame
- Tez No: 619583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve bilgisayar, akıllı cep telefonu, tablet vb. elektronik cihazların kullanımının artması ile bilgisayar oyunları hayatımızın daha önce hiç olmadığı kadar önemli bir parçası haline gelmiştir. 40' lı yaşlarına kadar hiç bilgisayar kullanmamış insanlar bile bugün günde birkaç saatlerini bilgisayar oyunlarına ayırmaktadırlar. Çoğu zaman ticari hedefler doğrultusunda üretilen bilgisayar oyunları, kimi zaman bir fikri, bir mesajı iletmek amacı ile de üretilmektedirler ve McDonald's Videogame isimli oyunda bunlardan biri olarak görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı gündelik bilgisayar oyunlarının bir ikna aracı olarak ne derece etkili olabileceğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda McDonald's Videogame isimli oyun 35 kişilik bir deney grubuna bir hafta boyunca belirli bir süre oynatılmış ardından katılımcılar, araştırmanın amacını ölçmeye yönelik sorulardan oluşan anket sorularını cevaplamışlardır. Aynı anket, oyunu oynamamış olan 35 kişilik bir kontrol grubuna da uygulanmış ve iki grubun veridiği cevaplar veri analizi yapmaya yönelik kullanılan Spss adlı program ile karşılaştırılmıştır. Bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizinin sonuçlarına göre iki grubun verdiği cevaplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The spread of the internet and the increasing use of electronic devices such as computers, smart mobile phones, tablets, etc. video games have become an important part of our lives as never before. Even people who have never used a computer until their 40's to devote several hours a day on digital games today. Video games are often produced in accordance with commercial goals, but there is also some examples that are produced with the aim to convey ideas or messages and McDonald's Videogame is considered one of these. The main purpose of this study is to evaluate how effective can be a casual video game as a persuation tool. For this purpose a test group of 35 people played the McDonald's Videogame during specified period in a week then answered a questionnaire. Same questionnaire is also answered by another 35 people who never played the game and the results is compared via statistics software, SPSS. Two independent sample t-test and one-way Anova analysis has been applied and there was no statistically significant difference between the responses of the two groups.