İç mekan algısı bağlamında yarı kamusal-özel açık-dış oda kavramı: Bomonti (Ada) üzerinde irdelenmesi
Semi public- private open- exterior room concept in the context of interior perception: Investigation on Bomonti (Ada)
- Tez No: 619593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplumların ihtiyaçları doğrultusunda kamusal alanlar oluşmuştur. Zaman içerisinde toplumun değişen gereksinimleri doğrultusunda kamusal alanlarında toplumla birlikte değişime uğradığı gözlemlenmiştir. Mekanlar kullanım sekline göre özel mekan ve kamusal mekan olarak sınıflandırılmaktadır. Günümüzde ise bu iki tipi de kapsayan 'yarı kamusal- yarı özel mekan' kavramı oluşmuştur. Mekanlar fiziksel özelliklerine göre sınıflandırıldığında iç mekan ve dış mekan olarak ayrılmaktadır. Bu değerlendirmede farklı bakış açısının farklı sonuçları doğurduğu üzerinde durularak 'açık dış oda' ikilemi yaratılmıştır. Sanayi devrimiyle birlikte oluşan endüstriyel yapılar zaman içerisinde kullanılmayarak atıl durumlara düşmüştür. Sosyal, kültürel, mimari vb. niteliklerine göre Endüstri Mirası olarak tescillenen yapılar koruma altına alınarak gerekli durumlarda yeniden işlevlendirme projelerinin yürütülmesiyle tekrar topluma kazandırılması sağlanmaktadır. Tez kapsamında farklı ikilemlerin üzerinde durularak bakış açısıyla mekanların değerlendirilmesinin önemi vurgulanmıştır. Yeni bir tip olarak görülen 'yarı kamusal-özel açık- dış oda' kavramı irdelenmiştir. Kavram incelemesi endüstri mirası yapılarının yeniden işlevlendirmesi alanında önemli ve güncel örnek olan Bomonti Bira Fabrikası yeni adıyla Yapı Kredi Bomontiada üzerinde yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasıyla anket katılımcılarının farkındalıkları ve bu tip mekanların sürdürülebilirliklerine karşı bakışları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public spaces have been formed according to the needs of societies. In the course of time, it has been observed that the public spaces have changed with the changing needs of the society. Places are classified as private and public zones according to usage. Nowadays, the concept of 'semi-public-semi-private zone' which covers both types has been formed. When places are classified according to their physical characteristics, they are divided into indoor and outdoor zones. In this evaluation, the 'open external room' dilemma has been created by emphasizing that the point of view has different results from different points of view. Industrial structures formed with the industrial revolution are not used over time and become idle. The buildings registered as Industrial Heritage according to their social, cultural, architectural, etc. qualities are taken under protection and brought back to the society by carrying out re-functionalization projects when necessary. In this thesis, different dilemmas are emphasized and the importance of evaluating the spaces from the point of view is emphasized. The concept of 'semi-public-private exterior open room', which is considered as a new type, is examined. The concept review was carried out on Bomonti Brewery, the new name of Yapı Kredi Bomontiada, which is an important and current example in the field of re-functionalization of industrial heritage structures. In the survey, awareness of survey participants and their perspectives towards sustainability of that kind of places has been discussed.