Venturi esaslı pnömatik hububat taşıma sisteminde performans incelenmesi
Performance analysis of pneumatic grain transport system based on venturi principle
- Tez No: 619725
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Tarımsal faaliyetler içerisinde enerji giderleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Enerji giderleri ve tarımsal sistemlerin performansları üzerinde yapılabilecek çalışmalar ile doğrudan ülke ekonomisine katkı sağlanacağı açıktır. Bu çalışmada tahıl ve hububat üretiminde önemli bir yer tutmakta olan pnömatik taşıma sistemlerinde performans iyileştirme amaçlı hesaplamalı bir çalışma yapılmıştır. Bu konudaki mevcut teknoloji klasik siklonik esaslı prensiplere göre çalışmakta olup, verimleri ve performansları sınırlıdır. Aşırı basınç kayıpları, taşınan malzemenin hasar görmesi gibi bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle taşıma hattının vakum yerine pozitif basınç altında tutulacak şekilde bir venturi geçişinden yapılacak olan basma ile çalışan pnömatik taşıma sistemi bazı avantajlar sağlar. Bu amaçla, sayısal olarak modellenmiş bir venturi bölgesindeki halka bir kesitten yapılan emişin hat içerisindeki boru parçasında akış özellikleri olan basınç, yörünge ve hız üzerindeki etkisini belirlemek için parametrik bir inceleme yapılmıştır. Çalışmada ANSYSFluent yazılımı kullanılarak k-ε türbülans modeli ve Euler–Lagrange hesaplamalı akışkanlar dinamiği modeli ile 5 m/s ile 25 m/s emiş hızı değerleri arasında boru içerisindeki akış parametreleri ve parçacık yörüngeleri detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular uygun çalışma koşulları altında emiş performansının iyileştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy expenditures have an important role in agricultural activities. It is obvious that contribution will be made directly to the country economy through studies on energy costs and performance of agricultural systems. In this computational study, it has been analyzed the performance of pneumatic transport systems which have an important role in grain and cereal industry. The current technology on this area is based on classical cyclonic principles limited to efficiency and performance. There are some problems such as excessive pressure losses and damage to the material being transported. Therefore, a pneumatic transport system which is operated by pressure decrease in a venturi passage such that the transport line is kept under positive pressure instead of vacuum provides some advantages. For this purpose, a parametric investigation was carried out to determine the effect of the suction from an annular section in a numerically modelled venturi passage on the pressure, trajectory and velocity which are the flow characteristics of the pipe line. Using ANSYS-Fluent software with the k-ε turbulence model and the Euler-Lagrange computational fluid dynamics model, flow parameters and particle trajectories within the transport line which has suction velocity values between 5 m/s and 25 m/s were analyzed in detail. The results show that the suction performance is improved under favorable working conditions.