Nefes almayan polietilen filmin mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving mechanical properties of a non breathable polyethylene film
- Tez No: 619742
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nefes almayan filmler özellikle hasta bezi ve çocuk bezi sektöründe sıklıkla kullanılır. Nefes almama, hem sıvının hem de su buharının geçişini engeller. Ancak mekanik özelliklerinin yetersizliğinden dolayı bir sonraki üretim aşamalarında ve müşteri uygulaması sırasında bazı sorunlara yol açmakta ve her aşama için firenin artmasına neden olmaktadır. Kalite sürekliliği açısından risk taşımaktadır. Fireyi düşürdüğünden dolayı proje çıktısının ekonomik katma değer sağlaması planlanmaktadır. Projede kullanılan hammaddeler, mekanik özellikleri daha yüksek hammaddelerden seçilmiş ve proses edilebilirlikleri açısından değerlendirilmiştir. Uygun bulunan hammaddeler belirli oranlarda karıştırılarak reçeteler elde edilmiştir. Öncelikle yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve 1,2 ve 3 µ tanecik boyut dağılımına sahip kalsit içeren karışımlar çift vidalı ekstrüderlerde hazırlanmış ve cast film hattında denemesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonrasında lineer düşük yoğunluklu polietilen (LLDPE) ve farklı tanecik boyut dağılımına sahip kalsit içeren karışımlar hazırlanmış ve şişirme (blown) film hattında denemesi gerçekleştirilmiştir. Test değerleri incelendiğinde en iyi mekanik özelliklerin 1µ tanecik boyut dağılımına sahip kalsit içeren karışımlara ait olduğu görülmüştür. Ardından düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve 1 µ tanecik boyut dağılımına sahip kalsit içeren karışımlar hazırlanmış ve cast film hattında denemesi yapılmıştır. Test sonuçları incelendiğinde şişirme film hattında gerçekleşen denemenin, cast film hattındaki denemelere göre daha yüksek mekanik özellikler sergilediği görülmüştür. Filmde istenilen mekanik değerlere 1µ kalsit kullanılan compound ve şişirme film hattıyla film üretimi gerçekleştirilmesiyle ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The non-breathable films are frequently used in especially disposable diapers for baby and adult. The non-breathability means a barrier property against the water vapor and liquid permeability. However, it causes some issues at the next production phases and during customer practice because of the insufficiency of mechanical properties. It also leads to increase industrial waste for each phase. It has some risks in terms of quality continuity. As an outcome of the project, we planned to provide added economic value since it decreases the waste. Raw materials used in the project were chosen with better mechanical properties and were evaluated from the point of processability. Recipes were obtained by mixing raw materials in various ratios. Firstly, mixtures containing high density polyethylene (HDPE) and calcite with a particle size of 1, 2 and 3 µ were prepared at twin screw extruders, also trail was made at cast film line. Later, mixtures containing linear low density polyethylene (LLDPE) and calcite with various particle sizes were prepared and trail was made at blown film line. After the test results were examined, it was observed that mixtures containing calcite with a particle size of 1µ have the best mechanical properties. After that, mixtures containing low density polyethylene (LDPE) and calcite with a particle size of 1µ were prepared and trail was made at cast film line. After the test results were analyzed, it was noticed that the trial which was occurred at blown film had better mechanical properties than the trials that occurred at cast film line. Mechanical values desired in film were reached by using compound containing 1µ calcite and by producing film with blown film line.