Göksu deltası özel çevre koruma bölgesi'nde ekoturizme açılabilecek alanların analitik hiyerarşi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of the areas that can be opened to ecoturism in the special environmental protection region of Göksu delta by analytic hierarchy process
- Tez No: 619764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ZAHİT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sulak alanlar dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de hem ekolojik hem de ekonomik değere sahiptir. Bulunduğu bölgede doğal dengeyi sağlayan sulak alanlar aynı zamanda içerisinde barındırdığı güzel manzara, hassas kuş türleri, nadir ve tehdit altındaki bitkiler, endemik bitkiler sayesinde turistleri de kendisine çekmektedir. Toplumda eğitim seviyesinin artması, doğa koruma bilincinin artması ve kentlerden sıkılan turistlerin doğa ile iç içe bir turizm faaliyetinde bulunmak istemesiyle birlikte ülkemizde de ekoturizm faaliyetleri oldukça önem kazanmıştır. Ekoturizm ülke ve bölge kalkınmasına katkı sağlarken aynı zamanda yapıldığı bölgeyi korumasıyla özel çevre koruma bölgeleri için oldukça uygun bir alternatif turizm seçeneği olmuştur. Bu çalışmada ülkemizdeki en önemli sulak alanlardan biri olan ve Ramsar Sözleşmesi çerçevesinde korunan Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin ekoturizme açılabilecek alanlar haritası oluşturulmuştur. Bu haritanın oluşturulabilmesi için sekiz farklı ölçütte uygunluk haritaları oluşturularak sınıflandırılmıştır. Sınıflandırılan bu haritaların öncelik değerleri belirlenerek AHP yöntemi ile ikili karşılaştırma matrisi oluşturulmuş ve her bir ölçüt için bir ağırlık değeri hesaplanmıştır. ARCGIS programı yardımıyla ve AHP yöntemi ile ağırlıkları belirlenen bu sekiz haritanın ağırlıklı çakıştırmaları yapılarak sonuç harita üretilmiştir. Sonuç haritanın kadastro parselleri ile çakıştırılması yapılarak ekoturizm için en uygun, uygun, az uygun ve uygun olmayan; hazine, mera, köy tüzel kişiliği ve özel mülkiyet parselleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wetlands have both ecological and economic value in our country as in all parts of the world. The wetlands that provide natural balance in the region are also attracted to tourists thanks to their beautiful landscape, sensitive bird species, rare and threatened plants and endemic plants. Ecotourism activities have gained importance in our country with the increasing level of education in the society, the awareness of nature conservation and the tourists who are bored from cities want to engage in a tourism activity intertwined with nature. While ecotourism contributes to the development of the country and the region, at the same time it has become a very suitable alternative tourism option for the special environmental protection regions with the protection of the region where it is made. In this study, a map of the areas that can be opened to ecotourism of Göksu Delta Special Environmental Protection Area, which is one of the most important wetlands in our country and which is protected within the framework of Ramsar Convention, has been created. In order to create this map, conformity maps were created and classified according to eight different criteria. Priority values of these categorized maps were determined and a binary comparison matrix was created by AHP method and a weight value was calculated for each criterion. With the help of Arcgis program and weighted overlay of these eight maps whose weights were determined by AHP method, the result map was produced. The result is the most appropriate, suitable, less suitable and unsuitable for ecotourism by overlapping the map with the cadastral parcels; treasury, pasture, village legal entity and private property parcels.