Doğu Akdeniz delta sistemlerindeki sulak alanlarda peyzaj paterni değişimleri: Göksu deltası ve Yumurtalık lagünü milli parkı örnekleri
  1. Tez No: 707232
  2. Yazar: TUBA KAYRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizin doğu Akdeniz kıyısında yer alan Yumurtalık Lagünü Milli Parkı ve Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi sulak alanlarının ekolojik işlevlerinde ve sağladıkları ekosistem hizmetlerinde zaman içerisinde meydana gelen değişimlerin peyzaj metrikleri kullanılarak karşılaştırmalı şekilde analiz edilmesidir. Çalışma kapsamında Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Yumurtalık Lagünü Milli Parkı alanlarına ait 2000-2020 yılları Landsat 7 ETM+ ve Landsat 8 OLI uydu görüntüleri kullanılmış ve bu görüntülere obje tabanlı sınıflama yöntemi uygulanarak Arazi Örtüsü/Alan Kullanımı haritaları oluşturulmuştur. İki alana ait farklı tarihli sınıflanmış görüntüler peyzaj metrikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak her iki delta sistemi (Çukurova ve Göksu Deltaları) birbiriyle karşılaştırılmış ve mevcut koruma statülerinin etkinliği, elde edilen patern değişimi bilgisi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgilere göre her iki alanda bulunan doğal alanlarda koruma statülerine rağmen bozulma ve kayıpların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively analyze the changes in the ecologycal functions of the the Goksu Delta and Yumurtalık Lagoon wetlands located on the eastern Mediterranean coast of our country and the ecosystem services they provide over time, using landscape metrics. Within the scope of the study, Landsat 7 ETM+ and Lansat 8 OLI satellite images for the years 2000-2020 beloging to the Goksu Delta and Yumurtalık Lagoon National Park area were used and Land Cover/Land Use maps were created by applying to the object-based classification method to this images. Classified images of the two areas with different dates were analyzed using landscape metrics. As a result, both Delta systems (Çukurova and Goksu Deltas) were compared with each other and the effectiveness of the current conservation statuses was analysed using the pattern change information obtained. According to the information obtained as a result of the analyses, it has been determined that there are deterioration and losses in the natural areas in both areas despite their protection status.