Miyelodisplastik sendrom tanılı olgularda ortalama trombosit hacmi ve eritrosit dağılım genişliğinin prognoza etkisi
The effect of mean platelet volume and red cell distribution width on prognosis in patients with myelodysplastic syndrome
- Tez No: 619867
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS ERTOP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda miyelodisplastik sendrom tanılı olgularda ortalama trombosit hacmi ve eritrosit dağılım genişliğinin hematolojik yanıt ve tedavilere yanıttan bağımsız halen yaşayan ve ex olan hastalar ile arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçladık. Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji polikliniğine 2011-2018 yılları arasında başvurmuş miyelodisplastik sendrom (MDS) tanılı 158 olgu dahil edildi. Olguların demografik, klinik, genetik, biyokimyasal ve International Prognostic Scoring System (IPSS)'e göre skor bulguları tanımlandı. Çalışmada hastaların başlangıç, 6. ay, 12. ay, 18. ay ve 24. ay kontrollerindeki tam kan sayımları [Hemoglobin (hgb), platelet (plt), nötrofil (ANS), ortalama trombosit hacmi (MPV), ortalama eritrosit dağılım genişliği (RDW)], kemik iliği yapılmış olgularda blast oranı ve karyotipik analizleri incelendi. MDS tanılı olguların bu verileri hematolojik yanıt durumu, halen yaşayan ve ex olan hasta gruplarına göre ayrılarak SPSS 19.0 programı ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada MDS nedenli takip edilen olguların çoğunu kadın cinsiyet (%56,3) oluşturmaktaydı. Bu grubun yaş ortalaması 71,53±12,6 yıl olarak saptandı. Olguların %22,2'si düşük risk, %57,4'ü orta risk seviye 1, %13'ü orta risk seviye 2 ve %7,5'u yüksek risk grubundaydı. Takiplerinde olguların %47,5'unda hematolojik yanıt alınmış, %52,5 hastada yanıt gözlenmemişti. Yaşam durumu incelendiğinde hastaların %55,1'inin halen yaşadığı, %44,9'unun vefat ettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between mean platelet volume and erythrocyte distribution width in patients with myelodysplastic syndrome and those who died and still alive independently of treatments and hematological response. Materials and methods: 158 patients with myelodysplastic syndrome (MDS) admitted to the Hematology outpatient clinic of Zonguldak Bulent Ecevit University Health Application and Research Center, Department of Internal Medicine between 2011-2018 were included. Demographic, clinical, genetic, biochemical and International Prognostic Scoring System (IPSS) scores were defined. In the study, complete blood counts of the patients at baseline, 6th month, 12th month, 18th month and 24th month controls [Hemoglobin (hgb), platelet (plt), neutrophil (ANS), mean platelet volume (MPV), mean erythrocyte distribution width (RDW)], blast rate and karyotypic analysis were performed in patients with bone marrow examination . These data of MDS patients were compared according to SPSS 19.0 program. Results: Most of the cases followed in MDS were female gender (56.3%). The mean age of this group was 71.53 ± 12.6 years. 22.2% of the cases were in low risk, 57.4% were in medium risk level 1, 13% were in medium risk level 2 and 7.5% were in high risk group. In the follow-up, 47.5% of the cases had a hematological response and 52.5% had no response. When the state of life was examined, it was found that 55.1% of the patients were still alive and 44.9% had died.