Egzersiz yapan bireylerin beden kompozisyonları ile beden imajları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 619890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, egzersiz yapan bireylerin biyoelektrik impedans analizi sonucunda tespit edilen fiziksel durumları ile bireylerin hissettikleri beden imajı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 18 yaş ve üzerindeki düzenli egzersiz yapan toplam 200 sağlıklı birey katılmıştır. Tüm katılımcılara“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”ile çalışma hakkında bilgi verilerek onayları alınmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin beden ağırlığı, beden kütle indeksi, beden yağ yüzdesi, beden yoğunluğu, yağsız beden kütlesi değerleri, TBF-300 Model biyoelektrik empedans ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Katılımcıların beden imajı profilini incelemek için,“Çok Yönlü Beden Benlik İlişkileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekte yer alan alt boyutlar; görünüşü değerlendirme, görünüş yönelimi, fiziksel yeterliliği değerlendirme, fiziksel yeterlik yönelimi, sağlık değerlendirmesi, sağlık yönelimi ve beden alanlarından tatmin/doyumdur. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkileri incelenmesinde pearson/spearman korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between physical conditions of individuals who exercise and determined as a result of bioelectrical impedance analysis and body image that individuals feel. A total of 200 healthy individuals who regularly exercise, 18 years and older participated in the study. All participants were informed about the study with the“Informed Volunteer Consent Form”and their approval was obtained. Body weight, body mass index, body fat percentage, body density, lean body mass values of individuals participating in the study were measured with TBF-300 Model bioelectrical impedance measuring device.“Multidimensional Body Self Relationship Scale”was used to examine the participants' body image profile. Sub-dimensions in the scale; evaluation of appearance, appearance orientation, assessment of physical competence, physical competency orientation, health assessment, health orientation and body areas satisfaction. SPSS package program was used to analyze the data. Pearson/spearman correlation analysis was performed to examine the relationships between the data.