İnfertil erkek ve kadınlarda çocuk sahibi olmanın metaforik anlamı ve yaşamda anlamı
Metaphoric meaning and meaning of having children in infertile men and women
- Tez No: 619891
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma infertil erkek ve kadınlarda çocuk sahibi olmanın metaforik anlamının ve yaşamda anlamının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve nitel ve nicel yönden karma tipte yapılmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesi Üreme Sağlığı, Teşhis, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Nisan 2019 -Temmuz 2019 tarihleri arasında 212 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 'Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Yaşamda Anlam Ölçeği (YAÖ)'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan ''Metafor Belirleme Formu'' kullanılarak toplanmıştır. Nicel veriler değerlendirilmesinde; grup karşılaştırmalarında T-Testi, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, Tek Yönlü Varyans Analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için de Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and qualitative and quantitative mixed type in order to examine the metaphorical meaning of having children in infertile men and women and its meaning in life. The research was conducted with 212 participants from Ankara University Reproductive Health, Diagnosis, Education, Research and Application Center between April 2019 and July 2019. Data were collected using araştırmacı 'Sociodemographic Data Form', 'Meaning In Life Questionnaire (MLQ)' and 'Metaphor Determination Form' prepared by the researcher. In the evaluation of quantitative data; T-Test, Mann Whitney U, Kruskall Wallis, One Way ANOVA and Pearson Correlation analysis methods were used to determine the relationship between variables.