Testis germ hücre tümörlü hastalarda kemoterapinin immün yaşlanmadaki rolü
The roles of chemotherapy in immunosenescence in testicular germ cell carcinoma survivors
  1. Tez No: 619894
  2. Yazar: TUTKU ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cisplatin tabanlı kemoterapi şemaları testis germ hücre kanserinin standart tedavisidir . C isplatinin hücresel yaşlanmayı hızlandırabileceği düşünülmektedir . Bu hastalarda özellikle immün hücrelerde meydana gelebilecek prematür yaşlanma ( kardiyovasküler hastalıklar, en feksiyon ve ikincil kanser ler den kaynaklı geç mortalitede rol oynayabilir. Yaşlı immün hücrelerin proliferatif potansiyel, DNA tamir fonksiyonları ve sağkalım sinyalleri gibi yaşla ilişkili parametreleri genç hücrelere göre değişiklik göstermektedir. Bu tezde kemoterapinin moleküler yaşlanma üstündeki rolü, remisyondaki testis germ hücre tümörlü hastaların immün hücrelerindeki yaşla ve siklusla ilişkili biyobelirteçler olan CDK2, CDKN2A, P53, SIRT1, SIRT2, PCNA, RRM2, RAD51, CDC25B ve M SH2 üzerinden araştırılmıştır. Hasta grubunun periferik kan mononükleer hücrelerindeki gen ifadeleri benzer yaştaki sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılarak çalışılmıştır. Kandan izole edilen mononükleer hücrelerden ve parafine gömülü tümör bloklarından alı nan kesitlerden RNA izolasyonu yapılarak cDNA sentezi gerçekleştirilmiş ve gen ifadeleri qPCR yöntemiyle tespit edilmiştir. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hastalarda CDK2, CDKN2A, P53, PCNA, SIRT1 ve MSH2 ifadelerinin anlamlı olarak azalırken, SIRT2 ve CDC25B ifadelerinin anlamlı olarak arttığı bulunmuştur. Genel anlamda tamir elemanları ve siklus elemanlarının ifadeleri arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Lenfatik evreleme ile kan mononükleer hücrelerinde CDK2, SIRT2 ve MSH2 ifadeleri arasında ve tümör çapıyla mononükleer hücrelerdeki CDC25B ifadesi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Sonuçlarımız hasta mononükleer hücrelerinde prematür senesans olabileceğini ve bunun P53'ten bağımsız bir yolak vasıtasıyla gerçekleşiyor olabileceğini düşündürmektedir. Bu duruma testis tümörünün kendisinin yol açması mümkün olabileceği gibi, kullanılan kemoterapi ile de ilişkili olabileceğini düşünüyoruz. Daha ileri araştırmalar ile bu konunun aydınlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cisplatin based chemotherapy regimen is the standard treatment for testicular germ cell carcinoma. Cisplatin is thought to accelerate cellular aging. Immunosenescence in cancer survivors may play a role in cardiovascular diseases, infection and secondary malignancy related late mortality. Age related parameters such as proliferative potential, DNA repair capacity an d survival signals of older immune cells differ from those of relatively younger ones . In this thesis, the role of chemotherapy on molecular aging wa s investigated in testicular germ cell carcinoma survivors with regard to age related and cell cycle relate d biomarkers CDK2, CDKN2A, P53, SIRT1, SIRT2, PCNA, RRM2, RAD51, CDC25 B and MSH2. Expressions of above mentioned genes are examined in peripheral blood mononuclear cells in cancer survivors in comparison with healthy volunteers. Mononuclear cells harvested from whole blood and paraffin embedded tumor tissue sections were used to isolate RNA. cDNA synthesis was then performed, and gene expressions were investigated with qPCR. Compared with control group; CDK2, CDKN2A, P53, PCNA, SIRT1 and MSH2 expressions in cancer survivors displayed a significant decrease whereas SIRT2 and CDC25B displayed a significant increase. In general, cell cycle related genes and repair machinery genes were found to be positively correlated. Lymph node staging and CDK2, SIRT2 and MSH2 expressions in peripheral blood mononuclear cells as well as tumor size and CDC25B expression showed positive correlations. Our results suggest that the mononuclear cells may be senescent and the underlying pathway may be independent of P53. Testicular tumor itself as well as chemotherapy may be the cause. Further research is needed for clarification.