Üriner inkontinanslı kadınlarda cinsel yaşam kalitesi ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
Relationship between sexual quality of quality and life satisfaction in women with urinary incontinence
  1. Tez No: 619944
  2. Yazar: ALİME GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç; üriner inkontinanslı kadınlarda cinsel yaşam kalitesi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ilişki arayıcı ilkelerine uygun olarak yapılan bu araştırmanın evrenini bir merkez ve bir ilçe devlet hastanesi Üroloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran üriner inkontinanslı kadınlar, örneklemini ise Ekim 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 210 üriner inkontinanslı kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ)”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, Cronbach's Alfa, . Spearman'ın korelasyonu, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis (post-hoc Tamhane's T2) test istatistiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research; to examine the relationship between quality of sexual life and life satisfaction in women with urinary incontinence. Material and Method: The population of this study, which was conducted in accordance with the descriptive relationship-seeking principles, consisted of women with urinary incontinence who applied to the Urology and Gynecology and Obstetrics Polyclinic, a central and a district state hospital; and the sample of the study consisted of 210 women with urinary incontinence who accepted to participate in the study between October 2019-December 2019. The data of the study were collected using“Patient Identification Form,”“Quality of Sexual Life Scale,”and“Satisfaction with Life Scale.”In the evaluation of the data; percentage, average, Cronbach's Alpha, Spearman's correlation, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis (post-hoc Tamhane's T2) test was used.