Akvaryum koşullarında cüce vatoz (ancistrus dolichopterus)'un üremesi üzerine bir araştırma
A study on reproduction of bushymouth catfish (ancistrus dolichopterus) in aquarium conditions
- Tez No: 620048
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TANSEL TANRIKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Vatozlar akvaryum sektöründe sıklıkla talep gören kedi balıklarıdır. Özellikle 200 L'nin altındaki akvaryumlar için vatozların cüce türleri daha çok tercih edilirler. Cüce vatozlar gece ürerler, çoğunlukla ışıklardan saklanırlar ve gölge alanları tercih ederler. Erkek, yuva denilen oyuk şeklindeki kapalı alanı hazırlar. Daha sonra dişi, bu temiz alana yumurtalarını döker. Embriyonik gelişim boyunca, farklı evrelerden geçerek larval dönemlerini tamamlarlar. Bu çalışmada, çalı ağızlı cüce vatozların (Ancistrus dolichopterus) akvaryum koşullarında üretilmesi üzerine bir deneme yürütülmüştür. Denemede başlangıç ağırlık ve total boy değerleri ortalama 9,5±0,2 cm ve 10,5±0,3 g olan cüce vatozlar 1:2 (erkek:dişi) oranında 240 L'lik akvaryumlara stoklanmış ve her akvaryuma 3 balık konmuştur. Işıklandırma periyodu ise 10:14 (aydınlık:karanlık) şeklinde düzenlenmiştir. Su sıcaklığı ortalama 26 °C olarak ayarlanmıştır. Dişiler ortalama 40 kadar yumurta dökmüş ve yumurtaların 30 kadarı döllenmiştir. Bu döllenen yumurtaların ortalama 25 kadarı juvenil safahaya kadar ulaşmışlardır. Dişiler en fazla Ocak ayında 41 adet yumurta bırakmış, en fazla larva sayısı ortalama 25,33 adet ile Mart ayında gerçekleşmiştir. En yüksek döllenme oranı %79,95 ile Mart ayında gerçekleşmiş, en yüksek açılma oranı ise %90,43 ile Aralık ayında gerçekleşmiştir. Döllenmeden 55 saat sonra kafa ve kuyruk belirginleştiği, 85 saat sonra yumurta kesesinin tüketildiği ve 105 saat sonra balıkların larval evreyi tamamladıkları kaydedilmiştir. Cüce vatozlar ait oldukları familyanın diğer türleri gibi bir üreme davranışı göstermişlerdir. Hem bu türün hem de değişik çevre koşullarında yaşayan Ancistrus cinsinin diğer türleri hakkında böyle çalışmalar yapılması ve bu türlerin ülkemize adaptasyonu, hem ülkemizdeki akvaryum sektörünü canlandıracak hem de dışa olan bağımlılığı azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Plecos are catfish, which are often in demand in the aquarium industry. Dwarf species of plecos are more preferred especially for aquariums below the 200 L. Dwarf plecos reproduce at night, often hide from lights and prefer shade areas. The male prepares the hollow-shaped closed area called the nest. The female then lays her eggs in this clean area. Throughout embryonic development, they pass through different stages and complete their larval period. In this study, an experiment was carried out on the production of bushymouth catfish (Ancistrus dolichopterus) under aquarium conditions. In the experiment, bushymouth catfish with an initial weight and total length of an average of 9.5±0.2 cm and 10.5±0.3 g were stocked in aquariums of 240 L at a ratio of 1:2 (male:female) and three fish were placed in each aquarium. Photoperiod was maintained as 10:14 (light:dark). Water temperature was held at 26 °C. Females laid an average of 40 eggs and 30 of the eggs were fertilized. Approximately 25 of these fertilized eggs have reached the juvenile stage. Females laid 41 eggs in January at most, with the highest number of larvae in March with an average of 25.33. The highest fertilization rate was in March with 79.95%, and the highest rate of opening was in December with 90.43%. It was noted that head and tail became apparent 55 hours after fertilization, yolk sac was consumed after 85 hours, and fish completed the larval stage after 105 hours. Bushymouth catfish have shown reproductive behavior like other types of family to which they belong. Such studies and the adaptation of these species to our country will both stimulate the aquarium industry in our country and reduce the dependence on foreign countries.