Experimental Investigation of of a water-air heat pump
Su-Hava Kaynaklı bir ısı pompasının deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 620050
  2. Yazar: FIRAT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BÜYÜKALACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Adana şehir merkezi için Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü suyunun ısıtma amaçlı bir ısı pompasında ısıl enerji kaynağı olarak kullanılması deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Laboratuarlarında hem havayi hem de suyu ısıl enerji kaynağı olarak kullanabilen bir ısı pompası imal edilmiştir.SeyhanNehri/Göl suyu sıcaklığı bir yıl boyunca ölçülmüştür. Deney düzeneği kullaanılarak, değişik kaynak sıcaklarında, hem hava hem de su kaynaklı deneyler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of waters of Seyhan River and Dam Lake as heat source and sink in a heat pump for Adana was investigated expermentally. Temperature of the water in Seyhan River measured in different depths during one year. Using the experimental set-up built, both water and air experiments were performed for various heat source and sink temperature in winter and summer. A room located in the laboratories of Mechanical Enginnering Department of Çukurova Üniversity was heated in winter and cooled in summer. The experimental results obtained from the air and water source and sink experiments were compared.