Sezaryan skar gebeliği olan hastaların plazmalarında serbest aminoasit ve karnitin seviyelerinin ölçülüp sağlıklı gebelerdeki değerlerle karşılaştırılması
Free amino acid and carnitine levels were measured in the plasma of patients with cesarean section ectopic pregnancies and comparison with the values in healthy pregnancies
  1. Tez No: 620061
  2. Yazar: ÖMER TAMMO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER UYANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Sezaryen skar gebeliği (SSG) bir ektopik gebelik türüdür. Gerçek oranı bilinmemekle birlikte kabul edilmiş tahmini SSG oranı 1:1800 ile 1:2500 görülmektedir. Plasental yapışma bozukluklarının sürekliliği SSG'nin ortak bir başlangıç noktasıdır ve sonuçta erken ikinci trimesterdeki plasenta akreta'ya ilerler. Geç ikinci ve üçüncü trimesterde görülen morbid olarak yapışan plasentanın (MAP) iyi bilinen klinik tablosuna neden olur. Bu çalışmada 7-12 hafalık sezaryan skar gebeliği olan hastalarin plazmalarinda free aminoasit ve karnitin seviyelerinin ölçülüp sağlikli gebelerdeki değerlerle karşilaştirilmasi amaçlandı METERYAL VE METOD: Bu prospektif ve randomize kontrollü çalışma Ocak 2018 ile Ocak 2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Obstetri polikliniğine başvuran hastalar arasında gerçekleştirilmiştir. Obstetri polikliniğine başvuran toplam 60 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup 30 hasta grubu ve 30 kontrol grubu olarak toplam 2gruba ayrılmıştır. 7-12 hafta arsındaki SSG li ve normal gebelerden 2 tüp kan örnekleri alınarak likid kromatografisi – kütle spektrometresi ile analiz edildi. Küçük spotlar halinde kesilen gutria kâğıtları 96'lık pletlere alındı. Üzerine 7 μl plasma örneği emdirilip kurutuldu. Kurutulan plasma örnekleri üzerine 300 μl ekstraksiyon buffer (3 mmol /L hidrazin hidrat: metanol (2:1) ve internal standart eklenerek 1 saat 37 C inkübe edildi. İnkübasyon sonrası elde edilen çözelti azot altında uçuruldürülüp sonra mobil faz ile çözündükten elde edilen pikler internal standart pikleri ile kıyaslanarak tanmlandı. Standart konsantrasyonlar amino asitler için 500–2500 μmol / L hesaplandı. Çalışma sonucunda 26 karnitin ve esteri ile 20 aminoasit miktarı tek enjeksiyonda analiz edildi. BULGULAR: Skar gebelik ve normal gebelik arasında plasmada karnitin değerlerinin ortalamaları karşılaştırılmıştır. Her iki grup arasında C0, C3, C4, C4-DC, C5-1, C6-DC, C8, C8- DC, C10 C10-1, C18-2 değerleri ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu (P>0.05). C2, C5, C5-OH, C5-DC, C6, C8-1, C12, C14, C14-1, C14-2, C16, C16-1, C18, C18-1 değerleri ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı. Ayrıca her iki XIII grupta plasma free aminoasit değerleri de karşılaştırıldı. ASA, Tyr, Asp, Ala, Cit, Gly değerleri ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı bulundu. MethylGlutary, Leu, Met, Phe, Arg, Orn ve Glu değerleri ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptandı (P>0.05). Anlamlı çıkan free aminoasit ve karnitin arasında pozitif korelasyon saptandı. Sonuçlar tablo-9) da değerleri belirtilmiştir. SONUÇ: SSG, bir ektopik gebelik türüdür. Etiyopatogenezi kesin bilinmemesine rağmen, derin myometriyal invazyon bir sebeptir. Bu çalışma sonucunda bazı karnitin ve free aminoasit değerlerinin skar gebelikte yüksek olması, myometriyal invazyon için artmış metabolik ihtiyacın olabileceğini düşündürmektedir. Aminoasit ve karnitin profilleri daha geniş hasta serileri ile yapılan çalışmalar bizim çalışmamızda elde edilen verileri doğrulayabilir ve SSG patogenezinin netleşmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cesarean scar pregnancy (CSP) is an ectopic pregnancy type. Although the actual prevelance is not known, the estimated CSP ratio is 1:1800 and 1:2500. The continuity of placental adhesion disorders is a common starting point of CSP and ultimately the placenta proceeds to accreta in the early second trimester. It causes a well-known clinical picture of morbidly adherent placenta (MAP) seen in the late second and third trimester. The aim of this study is to measure the plasma free amino acid and carnitine levels in pregnant women with cesarean scar pregnancy at 7-12 weeks of gestation and to compare these levels with those of healthy pregnant women. MATERIAL AND METHOD: This prospective and randomized controlled study was conducted with patients admitted to Harran University Medical Faculty Hospital Obstetrics outpatient clinic between January 2018 and 2019. A total of 60 patients who were admitted to the Obstetrics outpatient clinic were included in the study and divided into two groups, patient group (n = 30) and control group (n = 30). Two tubes of blood samples were taken from CSP and normal pregnant women between 7-12 weeks and analyzed by liquid chromatography –mass spectrometry. Gutria paper cut into small spots were placed in 96-well plates. 7 μl of plasma sample was impregnated on the paper and dried. 300 μl of extraction buffer (3 mmol/L hydrazine hydrate: methanol (2:1) and internal standard were added to the dried plasma samples and incubated for 1 hour at 37 °C. The solution obtained after incubation was evaporated under nitrogen and then dissolved by mobile phase. The obtained peaks were compared with standard peaks and defined. Standard concentrations were determined as 500-2500 μmol/L for amino acids. As a result of the study, 26 carnitines and their esters and 20 amino acids were analyzed in a single injection. XV RESULTS:Mean plasma carnitine levels were compared between scar pregnancy and normal pregnancy. Although C0, C3, C4, C4-DC, C5-1, C6-DC, C8, C8-DC, C10, C10-1, and C18- 2 values were not statistically different between the two groups (P > 0.05), there were statistically significant differences between mean C2, C5, C5-OH, C5-DC, C6, C8-1, C12, C14, C14-1, C14-2, C16, C16-1, C18, and C18-1 values. Additionally, plasma free amino acid values were compared between the groups. There was no statistically significant difference between mean ASA, Tyr, Asp, Ala, Cit, and Gly values(P > 0.05). However, statistically significant differences were found between mean MethylGlutary, Leu, Met, Phe, Arg, Orn, and Glu values between the groups. Pearson's correlation analysis showed that there were significantly positive correlations between free amino acid and carnitine values. The results of correlation analysiswere shown in Table 9. CONCLUSION:CSP is an ectopic pregnancy type. Although its etiopathogenesis is unknown, deep myometrial invasion is a cause. Based on the results of this study, some carnitine and free amino acid levels were found to be high in scar pregnancy, suggesting an increased metabolic need for myometrial invasion. Studies of amino acid and carnitine profiles with larger patient series can confirm the data obtained in our study and contribute to the clarification of CSP pathogenesis.