İş hayatında 25-45 yaş arası fiziksel engelli bireylerin istihdamı iş sağlığı ve güvenliği; Bir araştırma örneği
Employment of physical disabled people between 25-45 years in business life occupational health and safety; A research example
- Tez No: 620123
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada engelli bireylerin iş bulma sürecinde ve iş bulduktan sonra yaşadıkları kişisel ve toplumsal sorunlara dikkat çekmek ve çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmalar, Küçükçekmece Belediyesi, Sabahattin Zaim Üniversitesi, Papatya Mobilya, Gök Grup Sanayi Fabrikası olmak üzere Küçükçekmece Bölgesinde uygulanmıştır. Ayrıca Fiziksel Engelliler Vakfı (FEV) ve Türkiye Omurilik Felçliler Derneği (TOFD)'nin engelli üye ve çalışanlarına anket yapılmış ve Başkan Yardımcısı Sn. Semra ÇETİNKAYA ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Son olarak internet üzerinden Engelliler.Biz Platformunda online anket uygulaması düzenlenmiştir. Veriler engelli çalışan bireylerden toplanma suretiyle, yüz yüze ve online anket uygulamaları düzenlenmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan anket soruları, gönüllülük esasına uygun olarak çalışan engelli bireylerin, Genel Kişisel Bilgileri, İş Yeri ve Çalışma Hakkındaki Görüşleri, İş Yerindeki İş Sağlığı ve Güvenliği konuları olmak üzere 37 soru ve 3 bölümden oluşmuştur. Yüz yüze görüşmeler, yapılan gözlemler ve elde edilen anket veri sonuçlarına göre, engelli bireylerin iş hayatında ki istihdamı oldukça yetersizdir. İstihdam edilen engelliler arasında da 25-45 yaş aralığı iş hayatında çok daha aktiftir. Ayrıca işverenler tarafından, engelli çalışan bireylere gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadığı neticesine varılmıştır. Tüm bu sonuçlar doğrultusunda engelli bireyler için düzenlenen eğitim, iş ve meslek kursları, istihdam gibi temel sorunlara yönelik çalışmalara geliştirici önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find solutions to the personal and social problems experienced by disabled people in finding a job. The study area was Küçükçekmece district including Küçükçekmece Municipality, Sabahattin Zaim University, Papatya Furniture, Gök Group Industrial Factory. Physical Disability Foundation (FEV) and Spinal Cord Injury Association of Turkey (TOFD) 's interview was conducted with disabled members and employees. A face-to-face meeting was also held with Vice President Semra ÇETİNKAYA. Finally, an online survey was conducted on www.engelliler.biz. All of the data used in this study was obtaind from both online surveys and face-to-face meetings. Survey consist 3 sections and 37 questions of personal information, opinions about workplace and work, occupational health and safety issues at work. According to the results of the inoterviews, surveys and observations employment of disabled people in business life is quite insufficient. Among the disabled people employed, the 25-45 age range is much more active in business life. In addition, it was concluded that employers do not take necessary occupational health and safety measures for individuals with disabilities. According to the results, suggestions were made to improve the studies on basic problems such as education, work and vocational courses and employment organized for disabled people.