Karpal tunel sendromunda elektromiyografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının preoperatif ve postoperatif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 620268
  2. Yazar: BİROL ÖZKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada karpal tünelsendromunun tanısını koymada ve post operatif değelerlendirmede MR tetkikinin yeri ve bubub EMG ile karşılaştırması değerlendirilmiştir. Çalışmaya 21 hasta 23 el bilepği ve normal el bileğinine sahip 20 kişi kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. 23 el bileğine pre ve post operatif el bilek MR'ı ve 17 hastaya da pre ve post operatif emg tetkiki uygulanmıştır. MR tetkikinin hastaların tanısı koymada ve post operatif değerlendirmede etkili bir eylem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, the importaance of MR investigation in diagnosing carpal tunnel syndrome and in the evaluation of postoperative and its comparison with EMG has been examined. The experimental group consists of patient and 23 elbows. The control group includes 20 patients who have normal elbows. pre and postoperative elbow MR has been applied to 23 elbows on the other hand pre and postoperative EMG investigation. As a result of this study,it has been determined that MR investigation is an efficient method in diagnosing and in postoperative evaluation.