Mag yöntemi kullanılarak özlü elektrot ile çelik yüzeyine alaşımlandırılan tabakaların mikro yapı ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
The investigation of wear and microstructure properties of layers alloyed on steel surface by using mag process
- Tez No: 620376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, WC, B4C ve FeCrC tozları, MAG kaynak yöntemiyle Magmaweld marka FCO 510 1.6 mm çekirdek elektrot kullanılarak düşük karbonlu çelik malzemenin yüzeyine alaşımlanmıştır. MAG kaynak yöntemi ile gerçekleştirilen yüzey alaşımı katmanlarında iki farklı akım gücü (200A ve 250A) kullanılmıştır. Alaşımlı malzemelerin yüzey alanı kaynak bölgesinden alınmış ve kaplamanın sertlik, mikroyapı ve aşınma gibi özellikleri incelenmiştir. Mikroyapı çalışmalarında optik mikroskop, taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve EDS analizi yapılmıştır. Alaşımlı numune yüzeylerinden elde edilen sertlik değerleri araştırıldı. Aşınma direnci karşılaştırıldığında, yüzey alaşımlı B4C numunelerinin aşınma miktarının daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, WC, B4C and FeCrC powders were alloyed to the surface of low carbon steel material by using Magmaweld brand FCO 510 1.6 mm core electrode with MAG welding method. Two different current strengths (200A and 250A) were used in the surface alloy layers realized by MAG welding method. The surface area of alloyed materials were taken from the welding region and the properties of the coating such as hardness, microstructure and abrasion were examined. Optical microscopy, electron microscopy (SEM) and EDS analysis were used in microstructure studies. Hardness values obtained from alloyed sample surfaces were investigated. When the abrasion resistance was compared, it was found that the wear amount of the surface alloyed samples with B4C was lower.