Toz altı kaynak yöntemiyle çelik yüzeyine alaşımlandırılan karbür tabakaların mikro yapı ve aşınma özelliklerinin incelenmesi
The investigation of wear and microstructure properties of carbi̇de layers alloyed on steel surface submerged welding method
- Tez No: 620377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, düşük karbonlu çelik malzeme yüzeyine WC, Cr3C2 ve FeCrC ilave edilen toz karışımları, tozaltı kaynak yöntemi kullanılarak alaşımlanmıştır. Tozaltı kaynak yöntemi ile gerçekleştirilen yüzey alaşım tabakalarında üç farklı akım şiddeti (275A, 300A ve 325A) kullanılmıştır. Kaynak yaptığımız malzemelerin kaynak bölgesinden kesitler alınarak kaplamanın sertlik, mikro yapı ve aşınma gibi özelliklerine bakılmıştır. Mikroyapı incelemelerinde optik mikroskop, elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dispersive spektrograph (EDS) kullanılmıştır. Alaşımlanmış numune yüzeylerinden alınmış sertlik testleri sonucundaki sertlik değerleri ve aşınma kıyaslandığında sertliğin artmasıyla aşınma miktarının azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, powder mixtures with WC, Cr3C2 and FeCrC added to the surface of low carbon steel material were alloyed using submerged arc welding method. Three different current strengths (275A, 300A and 325A) were used in the surface alloy layers realized by submerged arc welding. Sections of the welded materials were taken from the welding zone and the properties of the coating such as hardness, microstructure and abrasion were examined. Optical microscopy, electron microscopy (SEM) and energy dispersive spectrograph (EDS) were used in microstructure studies. It was concluded that the hardness values of the alloyed sample surfaces and the abrasion amount decreased with increasing hardness.