Güneş enerjisi kaynaklı absorbsiyonlu soğutma sisteminin tasarımı, modellenmesi ve analizi
Design, modeling and analysis of solar energy based absorption cooling system
  1. Tez No: 620403
  2. Yazar: RÜŞTÜ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNÇ EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Absorbsiyonlu soğutma sistemi; güneş enerjisi, jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerjileri veya atık ısıyı, harici bir ısı kaynağı olarak kullanan, çevre dostu sistemlerinden biridir. Bu çalışmada güneş enerjisi kaynaklı tek etkili bir absorbsiyonlu soğutma sistemi incelenmiştir. Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde birçok absorbent ve soğutucu çifti kullanılmaktadır. Bu çalışmada gıda ürünlerinin soğutulması ve iklimlendirme sistemlerine daha uygun olarak kullanılan lityumbromür-su akışkan çifti seçilmiştir. Öncelikle seçilen çalışma parametrelerine bağlı olarak kütle ve enerji denklemleri elde edilmiş ve herbir bileşeni ısıl güçleri ve ısı transfer alanları hesaplanmıştır. Ayrıca, sistemin önemli bileşenlerinden olan absorberin ısı kapasitesi ve absorberdeki akışkanların ısı taşınım katsayılarının hesaplanması MATLAB ortamında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçlar, literatürdeki mevcut çalışmalar ile karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Absorption cooling system; is one of the environmentally friendly systems that use renewable energies such as solar, geothermal energy or waste heat as an external heat source. In this study, a solar energy-based single effect absorption cooling system is investigated. There are many absorbent and refrigeration pairs used in the absorption cooling system. In this study, LiBr-water pair is chosen as the fluid pair in the cooling system to be used for cooling of the food products and air conditioning. Firstly, mass and energy equations were obtained depending on the selected study parameters and thermal power and heat transfer areas of each component were calculated. Besides, the heat capacity of the absorber which is one of the important components of the system and flows' heat transfer coefficients in it were calculated in MATLAB environment. The obtained numerical results were compared with the existing studies in the literature and verified.