Uçucu yağ mikroemülsiyonlarının beyaz küf hastalığı etmeni sclerotinia sclerotiorum'a karşı in vitro ve in vivo antifungal etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the antifungal efficiencies of essential oil microemulsion against white mold disease agent sclerotinia sclerotiorum
  1. Tez No: 620424
  2. Yazar: MUSA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALPASLAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, rezene (Foeniculum vulgare Mill.), defne (Laurus nobilis L.) ve mersin (Myrtus communis L.) gibi farklı tıbbi bitki türlerinden elde edilen uçucu yağların, karışımlarının ve bunların mikroemülsiyon (µE) formlarının fungal beyaz küf ve kök çürüklüğü hastalığı etmeni Sclerotinia sclerotiorum'a karşı antifungal değme etkinlikleri in vitro ve in vivo koşullarda araştırılmıştır. Uçucu yağlar ve bu uçucu yağlardan elde edilen karışımların değme etkilerinin misel gelişimi üzerine antifungal etkinlikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, uçucu yağlar konsantrasyonlarındaki artışa paralel olarak misel gelişimini artan oranlarda engellediği belirlenmiştir. İn vitro antifungal aktivite sonuçlarına göre, rezene uçucu yağları, defne ve mersin bitkilerinden elde edilen uçucu yağlara kıyasla daha yüksek antifungal etki göstermiştir. S. sclerotiorum'un misel gelişimi, rezene uçucu yağının 0.3 µg/ml, defne uçucu yağının 1 µg/ml, mersin uçucu yağının ise 2 µg/ml konsantrasyonlarında tamamen engellenmiştir. Rezene (R), mersin (M) ve defne (D) bitkilerinden elde edilen uçucu yağ karışımlarının misel gelişimi üzerine etkileri incelendiğinde, R¾D¼ ve R¾M¼ karışımlarının 0.4 µg/ml'de misel gelişimini % 100 engellemek suretiyle fungisidal bir etkinlik gösterdiği belirlenmiştir. Uçucu yağ karışımlarında rezene oranının artması, elde edilen karışımların antifungal etkinliğinin artmasına neden olmuştur. Uçucu yağlardan hazırlanan mikroemülsiyonların antifungal etkinlikleri incelendiğinde, rezene uçucu yağından elde edilen mikroemülsiyon defne ve mersin mikroemülsiyonlarına kıyasla daha etkili olduğu belirlenmiştir. Rezene uçucu yağ mikroemülsiyonları arasından ise en etkili konsantrasyonun 8.6 µg/ml ile µE-10 olduğu gözlenmiştir. Karışımlara ait mikroemülsiyonlar, in vivo antifungal etkinlikleri bakımından incelendiğinde, R¾D¼ karışımından hazırlanmış µE-10 ile R¾M¼ karışımından hazırlanmış µE-8 diğer mikroemülsiyonlara kıyasla antifungal etkinliklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen verilere göre; belirlenen mikroemülsiyon formülasyonlarının fungal beyaz küf ve kök çürüklüğü hastalığı etmeni Sclerotinia sclerotiorum'a karşı kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antifungal contact efficiency of essential oils from different medicinal plant species such as fennel (Foeniculum vulgare Mill.), laurel (Laurus nobilis L.) and myrtle (Myrtus communis L.), their mixtures and microemulsion forms were investigated in vitro and in vivo conditions against fungal white mold and root rot disease agent Sclerotinia sclerotiorum. The antifungal contact effects of essential oils and their mixtures on mycelial development were determined. The results obtained showed that the essential oils inhibited the mycelial growth in parallel with the increase in their concentrations. According to the results of in vitro antifungal activity, fennel essential oils showed higher antifungal effect than the essential oils obtained from bay laurel and myrtle plants. Mycelial gorth of S. sclerotiorum was compleately inhibibted by fennel essential oil at 0.3 µg/ml, by bay laurel essential oil at 1 µg/ml and by myrtle essential oil at 2 µg/ml concentrations. When investigated the effects of essential oil mixtures obtained from fennel, myrtle and laurel plants on mycelial growth are examined, mixtures of R¾D¼ and R¾M¼ showed a fungicidal activity in micelle development at 0.4 µg/ml. The increase of fennel essential oil ratio in the essential oil mixtures also caused an increase in its antifungal activity. According to results of the antifungal activities of microemulsions prepared from essential oils, microemulsion obtained from fennel essential oil was more effective than microemilsions prepared from laurel and myrtle essential oils. Among the microemulsions obtained from fennel essential oils, µE-10 at 8.6 µg/ml was determined as the most effective microemulsion concentration. When investigated the microemulsions of the mixtures and their antifungal activity in in vivo, it was found that µE-10 prepared from R¾D¼ mixture and µE-8 prepared from R¾M¼ mixture had higher antifungal activities compared to other microemulsions used in the study. According to the data obtained in this study; determined microemulsion formulations can be used against fungal white mold and root rot disease factor Sclerotinia sclerotiorum.