Bazı oribatid akar türlerinin kromozom sayılarının belirlenmesi
The determination of chromosome numbers of some oribatide mite species
- Tez No: 620443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde yaklaşık 11.000 oribatid akar türü tanımlanmasına rağmen, oribatid akarlar ile ilgili kromozomal veriler çok azdır. Ayrıca, oribatid akarlar sitogenetik çalışmalarda holosentrik kromozomlar için önemli bir modeldir. Bazı oribatid akarlarda 2n = 16, 30 gibi farklı kromozom sayıları bilinmesine rağmen, diploid sayı genellikle 2n = 18'dir. Bu çalışmada, Oribotritia hermanni Grandjean, 1967 ve Hermanniella gibber Kulijev, 1979 akarlarının kromozom sayıları, monoploid idiyogramları ve kromozomal verileri araştırılmıştır. Oribotritia hermanni ve Hermanniella gibber'in diploid kromozom sayıları sırasıyla 2n = 14 ve 2n = 22 olarak bulunmuştur. Oribotritia hermanni için toplam haploid kromozom uzunluğu ve ortalama kromozom uzunluğu sırasıyla 4,88 μm ve 0,70 μm olarak hesaplanmıştır. Hermanniella gibber için ise toplam haploid kromozom uzunluğu ve ortalama kromozom uzunluğu sırasıyla 6,98 μm ve 0,63 μm olarak hesaplanmıştır. Kromozom uzunlukları, Oribotritia hermanni'de 0,38 μm ile 1,08 μm arasında değişirken, Hermanniella gibber'de ise 0,39 μm ile 0,90 μm arasında değişmektedir. Sonuç olarak bu çalışma ile Oribotritia hermanni ve Hermanniella gibber türlerinin kromozom sayıları ve karyotip analizleri ilk kez rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although about 11.000 oribatid mites are currently identified, chromosomal data on oribatid mites are very few. In addition, oribatid mites are an important model for holocentric chromosomes in cytogenetic studies. Although different chromosome numbers are known in some oribatid mites, such as 2n = 16 and 30, the diploid number is generally 2n = 18. In this study, chromosome numbers, monoploid ideograms and chromosomal data of Oribotritia hermanni Grandjean, 1967 and Hermanniella gibber Kulijev, 1979 were investigated. The diploid chromosome numbers of Oribotritia hermanni and Hermanniella gibber were 2n = 14 and 2n = 22, respectively. Total haploid chromosome length and mean chromosome length for Oribotritia hermanni were 4,88 μm and 0,70 μm, respectively. The total haploid chromosome length and mean chromosome length for Hermanniella gibber were 6,98 μm and 0,63 μm, respectively. Chromosome lengths vary between 0,38 μm and 1,08 μm in Oribotritia hermanni, and between 0,39 μm and 0,90 μm in Hermanniella gibber. In conclusion, chromosome numbers and karyotype analyses of Oribotritia hermanni and Hermanniella gibber were reported for the first time.