Köyceğiz gölü ve dalaman havzalarının morfotektonik özellikleri
Morphotectonic features of the lake Köyceğiz and Dalaman basins
- Tez No: 620444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, sismik açıdan oldukça aktif olan GB Türkiye'de yer alan, Köyceğiz Gölü ve Dalaman havzalarının morfotektonik özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanının yakın çevresinde aktif tektonik yapıların yaygın olmasına karşın, bölgenin yenilenmiş diri fay haritalarına göre çalışma alanı içerisinde aktif ya da olası aktif bir fay tanımlanmamıştır. Daha önce çalışma alanı sınırları içerisinde morfotektonik özelliklere dönük bir çalışma da yapılmamıştır. İnceleme alanının morfotektonik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, havza kenarlarını oluşturan dağ cepheleri belirlenmiş ve morfometrik indisler kullanılarak göreli tektonik etkinlikleri tespit edilmiştir. Arazi gözlemleri ve uygulanan morfometrik analizler bölgenin depremselliği ile birlikte değerlendirilmiş ve çeşitli aktif ve olası aktif faylar belirlenerek bu hatların fiziksel özellikleri tanımlanmıştır. Sonuç olarak, GB Türkiye'de yer alan çalışma alanının, bölgeye özgü çok yönlü gelişen genişlemeli tektonik rejimin ürünü aktif ve olası aktif tektonik yapılar içerdiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphotectonic characteristics of the Lake Köyceğiz and Dalaman basins, which are located in seismically highly active SW Turkey, were studied. Although active tectonic structures are common in the vicinity of the study area, there is no active or possible active fault within the study area according to the updated active fault maps of the region. In order to determine the morphotectonic characteristics of the study area, the mountain fronts delimiting the basin margins were determined and the relative tectonic activities were determined by using morphometric indices. Field observations and applied geomorphometric analyses were evaluated with the seismicity of the region and various active and possible active faults were identified and their physical properties were defined. As a result, the study area, which is located in SW Turkey, including approximately E-W and N-S trending active and possible active tectonic structures that are the products of extension in multiple directions.