Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde soruşturma usulü
Investigation procedure of the International Criminal Court
  1. Tez No: 620465
  2. Yazar: MURATCAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Tezin ana konusu, teorik ve pratik boyutları ile Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde soruşturma usulüdür; soruşturma usulünün temel kabullleri, çalışma sistemi, güncel sorunları ve bu sorunlar için çözüm önerileri tezde işlenmiştir. Bu çalışma esas itibariyle, Uluslararası Ceza Mahkemesi soruşturma usulünün, Mahkeme'nin dar anlamda uluslararası suçlarda cezasızlığa son verme ve uluslararası cezai adalete hizmet etme vazifesini yerine getirebilmesi için yeterli hukuki çerçeveye ve pratiğe sahip olup olmadığını tartışmaktadır. Böylece, 1998 Rome Statüsü'nün daimi uluslararası ceza mahkemesi projesinin başarıları ve başarısızlıkları Mahkeme'nin soruşturma usulü üzerinde yapılan araştırmalar ve bulgular ile tartışılmıştır. Zira Mahkeme soruşturma veya kovuşturma başlatmak için, uluslararası suç teşkil eden en ciddi suçları tespit etmek zorundadır. Ayrıca Mahkeme cezasızlıkla mücadelesinde, en ciddi suçlardan başlıca sorumlu olan kişileri adalet önüne getirmelidir. Şüphesiz ki bu temel vazifelerini yerine getirmek Mahkeme'nin soruşturma usulünün yükümlülüğüdür; etkili ve tutarlı bir soruşturma usulü olmaksızın Mahkeme'nin uluslararası cezai adalet görevini yerine getirmekte başarılı olamayacak, hatta uluslararası toplum karşısında ahlaki meşruiyetini ve güvenilirliğini kaybedebilecektir. Tüm bu sebeplerle bu tez Mahkeme'nin soruşturma rejimini konu olarak seçmiş ve bu sayede tarihin ilk daimi uluslararası ceza mahkemesi hakkında genel bir değerlendirmede bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is about theory and practice of The International Criminal Court's investigation process; its fundamental understandings, working system, current problems and recommended solutions. This work tries to debate whether investigation process of The International Criminal Court provides an adequate legal framework and exercise to fulfill Court's mandates before the goal of ending impunity for perpatrators of international crimes stricto sensu and to serve to the international criminal justice. Therefore the successes and failures of the permanent international criminal court project of 1998 Rome Statute is discussed via examinations and findings on investigation process of the Court. Forwhy, the Court has to determine the most serious international criminal acts under its jurisdiction to decide whether to proceed with an investigation or -then- prosecution. And also the Court must bring most responsible individuals for most serious international crimes into justice properly to put an end to impunity. It is evident that these essential tasks belong to investigation process of the Court, and without an effective and consistent investigation regime, the Court can not accomplish international criminal justice mission and even may lose its moral legitimacy and credibility in the eyes of international community. For all these reasons, this thesis has chosen the investigation regime of the Court to make an overall evaluation of the first permanent international criminal court of history.