Vertigolu hastalarda VEMP ve V-HIT test sonuçlarının kalorik test sonuçları ile korelasyonu
Correlation of VEMP and V-HIT test results with caloric test results in vertigo
- Tez No: 620482
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı periferik vestibüler hastalıklarda o-VEMP ve v-HIT test sonuçlarını kalorik test sonuçları ile karşılaştırmak. Her iki testin kalorik test yerine kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Bu amaçla, baş dönmesi şikayeti ile müracaat eden hastalara tam bir kulak burun boğaz muayenesi yapıldıktan sonra hastaların videonistagmografi, o-VEMP ve v-HIT testleri ve radyolojik görüntüleme olarak temporal MR tetkikleri yapılmıştır. Odyovestibüler inceleme ve radyolojik görüntüleme sonrasında santral patoloji düşünülen hastalar, benign paroksismal pozisyonel vertigosu olan hastalar ve vestibüler migren tanısı konulan hastalar ve planlanan test bataryasının uygulanamadığı hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya kriterleri sağlayan ilk 30 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 22 sinde (%73,3) kalorik test sonucunda kanal paralizi tespit edilmiştir. Ondokuz hastada (%63,3) VEMP testi patolojik olarak tespit edilirken, v-HIT testi ise sadece 8 hastada (%26,7) patolojik olarak tespit edilmiştir. O-VEMP testinin tek başına vestibüler hipofonksiyonu tespit etmedeki sensitivitesi %68, spesivitesi %79 olarak bulunmuştur. V-HIT testinin tek başına vestibüler hipofonksiyonu tespit etmedeki sensitivitesi %36, spesivitesi %100 olarak bulunmuştur. Kanal paralizi olan 22 hastanın 17 sinde (%77,3) her iki testten en az birinde patolojik sonuç elde edilmiştir. İki test birlikte ele alındığında vestibüler hipofonksiyonu tespit etmede sensitivite %77,3 spesivite ise %80.1 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak VEMP testi ve v-HIT testi vestibüler hipofonksiyonu belirlemede kalorik testin yerini almaya yeterli olabilecek düzeyde gözükmemektedir. Ancak her iki test birlikte vertigolu hastanın değerlendirmesinde başlangıç testi olarak kullanılabilir. İki testten herhangi biri patolojik elde edildiğinde kalorik test yapmaya gerek olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the correlation of o-VEMP end v-HIT test results with caloric test results in peripheric vestibular disorders. For this purpose, ENT physical examination, MRI scanning, videonystagmography, o-VEMP test and v-HIT tests were performed to all patients who were admitted to hospital with a complaint of vertigo. The patients who have, central type vertigo, benign paroxysmal positional vertigo and vestibular migraine were excluded from study. First 30 patients who matche inclusion criteria were included in the study. Canal paralysis was observed in 22 patients (73,3%) according to caloric test results. Pathologic o-VEMP end v-HIT test results were obtained in 19 (63.3%) and 8 (26.7%) patients respectively. Sensitivity and spesivity of o-VEMP test to detect the vestibular hypofunction was 68% and 79% respectively. Sensitivity and spesivity of v-HIT test to detect the vestibular hypofunction was 36 % and 100% respectively.Pathologic o-VEMP either/or v-HIT test results were observed in 17 of 22 (77,3%) patients who have canal paralysis. Sensitivity and spesivity of combination of o-VEMP and v-HIT test results were 77.3% and 80.1 % respectively to detect canal paralysis. As a conclusion, it doesn't seem that o-VEMP and v-HIT tests can replace the caloric test to detect the vestibular hypofunction. However, these two tests can be used as first line test to start the vestibular evaluation. If one of these two tests shows vestibular hypofunction there will be no need to perform caloric test.