11 Eylül 2001 sonrası yaşanan küresel travmanın amerikan romanına yansımaları
Reflections of the global trauma after 11 September 2001 on american novel
- Tez No: 620484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
11 Eylül 2001 günü Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşanan terörist saldırılar sadece Amerika Birleşik Devletleri'ni değil, tüm dünyayı küresel bir travma şeklinde sarsmıştır. El Kaide tarafından üstlenilen bu saldırılar sadece siyasi değil aynı zamanda toplumsal sonuçlar da doğurmuştur. Saldırıyı gerçekleştiren El Kaide örgütü radikal İslamcı bir ideolojiye sahip olduğundan dolayı, radikal İslam'ın ne olduğuna dair sorular yükselmiş, uluslararası ilişkiler disiplininde konuya dair çalışmalar artmıştır. Saldırılardan sonra daha çok tartışılmaya başlanan diğer bir küresel mesele çokkültürlülüktür. Batılı büyük kentlerin çokkültürlü yapısında hâlihazırda var olan sorunlar ve bu durumun gelecekteki akıbeti üzerine sorular sorulmuş, araştırmalar yapılmıştır. Bu esnada, edebiyat alanında çeşitli eserler ortaya çıkmıştır. Bu eserler daha çok roman türünde ortaya çıkmıştır ve farklı özellikle Amerikan romancılar 11 Eylül'e farklı açılardan yaklaşıp olayın mahiyetini kurgularında açıklamaya girişmişlerdir. Dünya tarihinde Dünya Savaşları, Holocaust, Vietnam Savaşı gibi trajediler üzerine de yazmış olan romancılar yine aynı dürtü ile 11 Eylül'ü yazarak farklı bakış açıları geliştirmişlerdir. Bu çalışmada öncelikle 11 Eylül saldırılarının uluslararası boyutu ele alınmıştır. 11 Eylül üzerine yazılmış bazı romanlara kısaca değinildikten sonra Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci romanı ile Joseph O'Neill'ın Hollanda romanı ayrıntılı incelenmiştir. Gönülsüz Köktendinci romanının incelemesi radikal İslamcı fikirler ve onun motivasyonları bağlamında, Hollanda romanının incelemesi ise çokkültürlülük perspektifinden yapılmıştır. Sonuç olarak, Mohsin Hamid kurgusu radikal İslamcı fikirlerin birtakım motivasyonları ile örtüşmektedir. Joseph O'Neill'ın çokkültürlü toplum tasviri mevcut sorunlara ışık tutarken bu sorunlara çözüm önerileri getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The terrorist attacks that took place in the United States of America on 11th September 2001 shook not only the US but also the whole world in the form of a global trauma. Those attacks undertaken by El Qaeda has brought about not only political but also social consequences. Since the group that carried out the attacks, El Qaeda, has a radical Islamic ideology, questions concerning radical Islam have arisen and researches on this issue have increased in the discipline of international relations. Another global issue which started to be discussed more after the attacks is multiculturalism. Questions concerning current problems in the multicultural structure of Western metropolitans and the future of this situation have been examined and researches have been made regarding this issue. In the meantime, literature has given some thought to the issue and produced various works. These works have occurred mostly as novels and especially American novelists have approached the incident from different perspectives and undertaken to explain its essence in their fictions. Having written on tragedies in history such as the World Wars, the Holocaust, Vietnam War, novelists have written on the attacks with the same urge and have developed different points of view. Firstly, international scope of September 11 attacks is discussed in this work. After some novels written on tragedies in the past and September 11 attacks are examined, The Reluctant Fundamentalist by Mohsin Hamid and Netherland by Joseph O'Neill are discussed in depth. While the analysis of The Reluctant Fundamentalist is made in the context of radical Islamic ideology and its motivations, that of Netherland is carried out in the perspective of multiculturalism issue. As a conclusion, Mohsin Hamid's fiction corresponds to several motivations of radical Islamic movements. Joseph O'Neill's description of multicultural society provides an insight to current problems and makes suggestions to them.