Uluslararası sistemde iltica: Almanya, İngiltere ve Türkiye'nin karşılaştırmalı analizi
Asylum in international system: Germany, England and Turkey comparative analysis
- Tez No: 620491
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ülkeler, çeşitli göç hareketliliklerini çok uzun zamandır kontrol altına almaya çalışmaktadırlar. İradi ya da gayri iradi olabilen göç hareketlilikleri içerisinde iltica kurumu ya da diğer bir ismiyle uluslararası koruma sistemi, sığınma hakkının doğal sonucu olarak ortaya çıkmış yapılardır. Zulümden kaçan kişiler için sığınma arayışı gerek ulusal gerekse de uluslararası pek çok metinde temel haklar arasında yer almıştır. 2010 yılı itibariyle başlayan Arap Baharı ve sonrasında Ortadoğu ülkelerinde gelişen olaylar neticesinde, sayıları milyonlarla ifade edilen ve sığınma arayan kişiler başta Türkiye olmak üzere kendilerine uluslararası koruma sağlayabilecek devletlere doğru göç etmeye başlamışlardır. Temel amaçları ise iltica kurumundan yararlanarak yaşam hakları başta olmak üzere temel insan haklarına sahip olmak olan bu kişiler için yakın coğrafyada Türkiye, daha sonrasında göç rotasının yönünü çevirdiği Avrupa'da ise Almanya ve ardından da İngiltere, yoğun göç alan ülkeler olarak ortaya çıkmışlardır. Bu ülkeler, yoğun göç dalgaları karşısında, kendisinden sığınma talep eden kişiler için iltica sistemleri eliyle bu kişlere uluslararası koruma sağlamıştır. Bu 3 ülkeye ilişkin olarak iltica sistemlerinin karşılıklı analizi, bu ülkelerin gerek bulundukları coğrafi konumları gerek aldıkları göç sayısı gerekse de sistemlerin etkin bir şekilde işletilebilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Dünya genelinde iltica sisteminin kurallarının uluslararası metinlerde genel olarak konulmuş olmasına rağmen ülkeler arası farklılaşan uygulamalar, iltica sisteminin etkinliğini gündeme getirmektedir. Bu durum kimi zaman temel insan haklarının ihlaline kadar giden bir sonuca da sebebiyet verebilmektedir. Bunun için karşılaştırmalı iltica sistemlerinin analizi oldukça önem arz etmetkedir. Bundan hareketle çalışmanın amacı, günümüzde sayıları milyonlarla ifade edilen sığınmacılar için iltica kurumunun önemini, Almanya, İngiltere ve Türkiye gibi yoğun göç alan ve farklı coğrafi konumlarda bulunan ülkeler özelinde ve karşılaştırmalı olarak incelemek ve analiz etmektir. Buna göre çalışma, üç bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde mülteci hukukuna giriş ve temel tanımlar başlığı altında, ilticanın tarihsel gelişimi ve uluslararası metinlerdeki yeri incelenecek, ikinci bölümde, Almanya İngiltere ve Türkiye'nin iltica sistemleri genel olarak incelenecek, üçüncü bölümden itibaren ise iltica sürecinin aşamaları olan ilticaya başvuru, mülakat, değerlendirme ve karar süreçleri karşılaştırmalı olarak incelenerek genel değerlendirme ve sonuç yapılarak çalışma tamamlanacaktır. Ele alınacak konuda, yerli-yabancı monografi, makale, belge, tez ve mevzuat incelenerek değerlendirilecek, metin ise yapısalcı-fonksiyonalist bir bakış açısıyla ve içerik analizi yönteminden de yararlanılarak karşılaştırmalı olarak analiz yöntemiyle betimlenecektir.
Özet (Çeviri)
Countries have been trying to control diverse migration movements for a long time. Asylum institution or in other words international protection system that can be either voluntary or involuntary migration movement is born as natural outcome of right of asylum. Those who escape from oppression and are asylum seekers exist as topic of fundamental rights both in national and international texts. By the reign of Arab Spring that is initiated in 2010 and events that come into occurrence in Middle East, asylum seekers that are mentioned by millions in number start to migrate to countries that can maintain international protection for them where Turkey is their popular preference. By means of its geographical closeness Turkey and in compass of migration's turned route to Europe Germany, and then England are top countries that are exposed to intense migration by asylum seekers whose main concern is to have their right to live as a fundamental right by using the facilities of asylum institution. Mentioned countries maintain international protection by the hand of asylum systems for the asylum seekers that actualize intense waves of migration. It is important to compare and contrast mentioned three countries' asylum policies by means of their geographical locations, accepted number of asylum seekers and the context of policies to make policies work at full-performance. Even the refugee policies' rules are mentioned in international texts all over the world, diverse applications and policies bring up the efficiency problem of refugee(asylum) policies as an issue. This situation may cause the violation of fundamental human rights to certain extent. For this reason, analysis of refugee policies appears as a significantly important concern. To that extent, the aim of the study is to compare and contrast through examining and analyzing the importance of the institution of asylum for asylum seekers whose numbers are stated as millions today, in the focused context of countries that are exposed to intense migration and are in different geographical locations such as Germany, England and Turkey. According to this, this study is going to be built on three sections. In the first section, the historical development of asylum and its place in international texts will be analyzed under the heading of introduction to asylum law and basic terminology, in the second section, the asylum system of Germany, England and Turkey will be examined in general, in the third section and parts following it, the stages of asylum process will be analyzed comparatively, and by this way the study will be completed with a general assessment and conclusion. In the topic that is handled, local-foreign monography, essays, documents/records, dissertations and regulations/written law will be analyzed and evaluated, and the text will be described with a structuralist-functionalist point of view and content analyzing method and comparative method of analysis.