Türkiye'de mültecilerin ve sığınmacıların Uluslararası Hukuk çerçevesindeki temel haklarının sağlanması
The provision of the fundemantal rights of the refugees and asylum seekers in Turkey within the framework of International Law
  1. Tez No: 297991
  2. Yazar: MERYEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Temel insan hakları ihlallerinden kaynaklanan iltica, geçmişten bugüne süregelmektedir. İnsan hakkı ihlallerinden dolayı ülkelerini terk edip, başka ülkelerde insan haklarının çiğnenmediği bir yaşam arayan kişiler için uluslararası hukukça tanınmış haklar bulunmaktadır. Fakat uluslararası hukuk kurallarına rağmen, devletlerin kendine has uygulamaları nedeniyle pek çok zorlukla karşılaşmaktadırlar. Uluslararası arenada olduğu gibi Türkiye'de de, 1951 Cenevre Sözleşmesi mülteci hukukunun temeli olarak kabul edilmektedir. Türkiye sözleşmenin imzacı taraflarından olmasına rağmen, mülteci-sığınmacıların haklarının uygulanması konusunda iç hukukunda bir sistematik oturtamadığından dolayı iltica olgusu ciddi boyutlara ulaşmış bir sorun haline gelmiştir. İç hukukta kurumsal yapılanmanın olmamasından dolayı, sığınma sorunu bir ikileme dönüşerek, gerek sığınmacı- mültecilerin haklarının ihlal edilmesine gerekse ülke üzerine ağır yükler yüklenmesine neden olmaktadır. Türkiye, iltica ve göç konularına yönelik kurumsal ve profesyonel bir sistem oluşturma çabalarına devam etmektedir.Mevcut çalışmada öncelikli olarak, konuyla ilgili temel kavramlar üzerinde durularak, büyüyen mülteci sorununa global bir bakış sağlanmıştır. Uluslararası hukukta iltica kavramı ve mülteci statüsü ve mülteci hakları incelenmiştir. Türkiye'de göç ve ilticanın arka planına değinilerek, ulusal sığınma mevzuatı ve yasal düzenlemeler açıklanmıştır. Son olarak ise, Türkiye'deki mültecilerin ve sığınmacıların haklarının sağlanmasına yönelik karşılaşılan mevcut sorunlar incelenerek, sorunların giderilmesi ve uluslararası hukuk kurallarının gereğince işlerlik kazanması için yapılması gerekenler çözüm önerileri olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asylum, which results from the abuse of the fundamental human rights, has been going on for a long time up to now. Despite the rules of the international law, many difficulties are encountered due to the various specific practices of countries. As on the international stage, Geneva Convention of 1951 is regarded as the base of the refugee law in Turkey as well. Turkey was one of the signatories of the convention. Despite this, the issue of asylum has become a serious problem due to the non-systematic practices of internal authorities regarding the rights of the refugees-asylum seekers. Turkey has been going on its attempts to constitute an institutional and professional system for the issues of asylum and migration.In the present study, firstly a global look into the problem of refugees is provided focusing on the basic concepts about the topic. The concept of asylum in international law, the status and the rights of the refugees has been analyzed. By touching on the background of migration and asylum in Turkey, national asylum legislation and legal arrangements are explained. Finally, by analyzing the existing problems regarding the achievement of the refugees-asylum seekers? rights, the things which are to be done have been put forward as suggestions in order to eliminate the problems and to achieve the operation of the international law rules in accordance with its requirements.