Sulu çözeltilerden methylene blue boyar maddesinin Hint inciri kabuğu kullanılarak gideriminin araştırılması
Investigation of removal of methylene blue from aqueous solution by using Indian fig shell
  1. Tez No: 620507
  2. Yazar: EDA TAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Boyar maddelerin sucul çevrede iz seviyelerde bile yaygın kirleticiler olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu maddelerin sulu ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Boyar maddelerin arıtımında çok sayıda yöntem vardır. Bu çalışmada, sulu çözeltilerden doğal bir adsorban olan hint inciri kabuğu ile Methylene blue boyar maddesinin giderimi adsorpsiyon yöntemiyle araştırılmıştır. Hint inciri gideriminin etkisi başlangıç iyon derişimi, pH, adsorban dozu zamanın bir fonksiyonu olarak oda sıcaklığında kesikli metodla çalışılmıştır. pH çalışmalarında sistemin bozuk ortamda (pH=8) daha iyi giderim sağladığı bulunmuştur. Çalışmada Langmuir, freundlich ve D-R izoterm modelleri denenmiştir. Ayrıca kinetik çalışmalar yapılmış ve sistemin yalancı ikinci dereceden kinetik modele daha iyi uyum sağladığı tespit edilmiştir. Hint incirinin yüzeyinin morfolojik özelliklerinin tespit edilmesinde taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri kullanılmışır. Hint inciri kabuklarının Methylene blue'nun gideriminde etkili bir adsorban olduğu tespit edilmştir.
Özet (Çeviri)
It is known that dyes are common pollutants even in trace levels in the aquatic environment. Fort his reason, it is necessary to removal of dyes from aquatic environment. There are many methods fort he treatments of dyes. In this study, the removal of methylene blue from aqueous solution by Indian fig Shell which is a natural adsorbent was investigated by adsorption method. The removal efficiency of Indian fig was studied as a function of initial dye concentration, pH, adsorbent döşe and timevia batch method at room temperature. Langmuir, Freundlich and D-R Isothermmodels have beencalculated to this study. In addition, kinetic studies were performed and it was found that the system was better fitted to the pseudo second order kinetic model. Scanningelectron microscopy (SEM) images were used to determine the morphological properties of the figs surfae. Indian fig shells have been found to b effective adsorbents for the removal of methylene blue.