Galvaniz sac üzerine toz boya tutundurma işleminde kimyasal pasivasyonun etkisinin incelenmesi
Investigation of chemical passivation effect on galvanized sheet in powder paint coating process
  1. Tez No: 620531
  2. Yazar: ABDULKERİM KAZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Boya öncesi pasivasyon işleminin boya yapışma kabiliyetini ve korozyon dayanımını arttırdığı literatürde belirtilmektedir. Bu çalışmada ucuz ve kolay bulunan farklı konsantrasyonlarda organik ve inorganik asitler kullanılarak pasivasyonu yapılan numunelere toz boya kaplaması yapılarak pasivasyon kimyasallarının ve uygulama şartlarının boya yapışma kabiliyetine etkisi incelenmiştir. Kaplamalar DX51+Z galvaniz sac üzerinde yapılmıştır. Kimyasal pasivasyon işleminde sitrik asidin, formik asidin ve nitrik asidin farklı konsantrasyonlarında (kütle/hacimce %1, 3 ve 5), farklı sürelerde (20, 40 ve 60 saniye) daldırma yöntemiyle uygulaması gerçekleştirilmiştir. Pasive edilen plakalar 30 saniye boyunca saf su ile durulanmıştır. Saf su ile durulama işleminden sonra numuneler 105oC' de 1 saat boyunca kurutulmuştur Kurutulan plakalara toz boya kaplama yapılmıştır ve 200oC' de 10 dakika boyunca kürlenmiştir. Kimyasal yöntemle pasive edilmiş elektrostatik toz boya kaplı plakaların metal yüzeyi ve toz boya arasındaki adezyon etkinliğinin incelenebilmesi için cross-cut testi, tuzlu su ortamına dayanım testi testi, sıcak su ortamına dayanım testi, darbe testi, silindirik bükme testi, cupping testi ve sprey tuz testi uygulanmıştır. Yapılan testler neticesinde formik asit ile pasive edilmiş plakaların toz boya yapışma etkinliğinin oldukça iyi olduğu görülmüştür. Sitrik asit ve nitrik asit ile pasive edilen metallerin toz boya yapışma etkinliğinin zayıf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is stated in the literature that the passivation process before painting increases the paint adhesion ability and corrosion resistance. In this study, the effect of paint adhesion ability and the effect of passivation conditions was examined by using in different concentration organic and inorganic acids, those are found easiliy, by applying powder coating to pasivated samples. Coatings are made on DX51 + Z galvanized sheet. In the chemical passivation process, the application of citric acid, formic acid and nitric acid at different concentrations (1%, 3 and 5% w/v), at different times (20, 40 and 60 seconds) was applied. Passive plates were rinsed with deionized water for 30 seconds. Samples were dried for 1 hour at 105oC after rinsing. The dried plates were powder coated and cured for 10 minutes at 200oC. Cross-cut test, brine test, hot water test, impact test, cylindrical bending test, cupping test and spray salt test were used to examine the adhesion effectiveness between the metal surface of the electrostatic powder coated plates coated with the chemical method and the powder paint. Cross-cut test, salt water resistance test, hot water resistance test, impact test, cylindrical bending test, cupping test and salt spray test were applied to investigate the adhesion effectiveness between the metal surface of electrostatic powder coated plates and powder paint. As a result according to the tests, the powder paint adhesion efficiency with formic acid was found to be quite good. Adhesion efficiency of passivated with citric acid and nitric acid has observed as weak.