Bronşial astımlılarda gastroskopi esnasında yapılan sedasyonun solunum fonksiyon testleri SpO2 be nabız üzerine etkileri
  1. Tez No: 620605
  2. Yazar: ÜMMÜGÜL ÜYETÜRK
  3. Danışmanlar: DR. FÜSUN ERDENEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenterology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada tedavi altındaki hafif ve orta ağırlıkta bronş astımı olan ve astımsız olgular arasında, gastroskopinin ve oluşturulan bilinçli sedasyonun FVC, FEV1 , FEV1/FVC, FEF25-75, PEF değerleri ile SpO2 ve nabız üzerine olan etkisi araştırıldı. 80 hasta bronş astımı olmayan (İV sedasyon uygulanan ve uygulanmayan); bronş astımı olan (İV sedasyon uygulanan ve uygulanmayan) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. İşlem öncesinde ve sonrasında FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75 ve PEF değerleri, nabız ve SpO2 değerleri ölçüldü. İşlem süresince nabız ve SpO2 değerleri kaydedildi. İV sedasyon amacıyla Midazolam, bilinçli sedasyonu sonlandırmak amacıyla İV Flumazenil uygulandı. Gastroskopi işleminin ve uygulanan İV sedasyonun bronş astımı olan ve olmayan olgularda FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75 ve PEF değerleri üzerine herhangi bir etkisi olmadığı gözlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ın this study we evaluated the effects of gastroscopy and anesthesia to induce a conscious sedation on FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF 25-75%, PEF values, SpO2 and pulse rates in asthmatics and non asthmatics. 80 patients were divided into 4 groups as bronchial asthmatics (sedated and non-sedated) and non-asthmatics (sedated and non-sedated). FVC,FEV1, FEV1/FVC, FEF25- 75%, PEF values, SpO2 and pulse rates were recorded before and after gastroscopy. SpO2 and pulse rates were also recorded during gastroscopy. IV Midazolam was used to induce sedation and IV Flumazenil to terminate sedation. We did not observe any effect of gastroscopy and IV sedation on FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25-75%, PEF values in asthmatics and non-asthmatics (p>0.05). SpO2 values during the procedure (passing through esophagus, stomach and duodenum) were significantly lower than pregastroscopic results. But they did not fall below 92% which indicates hypoxia.