Lojistik köylerin rekabetçi üstünlük sağlamadaki rolleri
Logistic villages roles at providing superior competitive advantage
  1. Tez No: 620609
  2. Yazar: HÜSEYİN DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
LOJİSTİK KÖYLERİN REKABETÇİ ÜSTÜNLÜK SAĞLAMADAKİ ROLLERİ Hüseyin DURAK Yüksek Lisans Tezi/İşletme Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Necdet ÖZÇAKAR Nisan,2016- Günümüz yüzyılında lojistik faaliyetlerin daha teknolojik bir hal almasıyla birlikte küresel ticarette artmıştır. Bu sebeple Almanya, İngiltere, Fransa gibi küresel rekabette söz sahibi olan ülkeler lojistik süreçlerin daha kolay işlemesi ve maliyetlerin minimize edilmesi için lojistik köyleri kurmaya başlamıştır. Türkiye stratejik olarak Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan önemli geçiş noktaları üzerinde bulunduğundan lojistik sektörüne önem vermektedir. Bu sebeple Devlet öncülüğünde 16 adet lojistik köy kurulması hususunda karar almıştır. Bu karar çerçevesinde çalışmada da belirtilmiş olduğu gibi lojistik köylerin faaliyetleri ile ilgili Balıkesir'de kurulacak olan lojistik köy için öneri yapılmış ayrıca burada lojistik köylerin rekabetçi üstünlük sağlamadaki avantajlarından da bahsedilmiştir. Bu öneride Balıkesir'in lojistik sektöründeki önemi, coğrafi konumu bakımından üstünlükleri ve ulaşım alt yapısı incelenmiştir. Balıkesir'de kurulacak bu lojistik köy sayesinde bölge halkına istihdam sağlanmış olacak, aynı zamanda ülke ekonomisine de artış seviyede katkı sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOGISTIC VILLAGES ROLES AT PROVIDING SUPERIOR COMPETITIVE ADVANTAGE Hüseyin DURAK Master's Thesıs Supervisor: Prof. Dr.Necdet ÖZÇAKAR April,2016 Global trade has been increased by taking more technology of logistics activities in nowadays. Therefore, Like Germany, England, France countries which would like to be determined in mind, began to establish some logistic villages for processing of logistic events more easily and to minimize of logistic costs. Turkey cares about logistic sector because of its location is very important as strategically, connects Europe and Asia. Therefore, Government took a decision to establish 16 ea logistic villages. In this care framework, proposal that is about activities of logistics villages which will be establish in Balıkesir, has been made as mentioned in this workshop. Also here logistic villages advantages at providing superior competitive. Balıkesir's importance in logistic sector, avantages in terms of geographic location and transportation infrastructure have been studied in this proposal. By means of to be established logistic villages in Balıkesir, employment will be provided to people living in Balıkesir and contributed to the national economy at the same time.