Ben'in tanrılaşması sürecinde Descartes'in yeri
The process of ego to becoming a god at Descartes
- Tez No: 620618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OGÜN ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüz insanının teorik ve pratik yaşamında Tanrı ile olan ilişkisi tezimizin sorununu oluşturmaktadır. Günümüz insanının Tanrı ile kurduğu ilişki felsefe tarihi içerisinde yapılan Tanrı tanımlarının sonucunda ortaya çıkmıştır. Günümüz insanı Tanrıyı diğer insanlarla olan ilişkilerinde araç olarak kullanmaktadır. Tezin sonuç bölümünde de günümüz insanının Tanrı ile kurduğu ilişkinin nasıl olduğu ve Descartes felsefesinin bu duruma etkisi anlatılmaktadır. Giriş bölümünde insanın Tanrı ile kurduğu ilişkinin felsefe tarihi içerisindeki ilerleyişi anlatılmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Descartes'ta ben kavramı üzerine bir araştırma yapılmıştır. Descartes'ta ben kavramı detaylarıyla anlatılmıştır. İkinci bölümde ise Descartes'ta Tanrı kavramı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde de günümüzdeki insanın Tanrı ile olan ilişkisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The affair of modern human and God at theoretic and pratic life composes our matter of thesis. Modern human's affair of God arises at portraiture of God at philosophy history. Modern human uses God as a tool for other humans of affair. We describes that how is the modern human's affair of God and the affect of Descartes philosophy. At entree section describes going of affair of human and god. Our study's first section tells us about ego term at Descartes. Ego term at Descartes is mentioned blow by blow. At second section we mentioned about the God at Descartes. At Third section we mentions about the affair of modern human and God.