Obez bireylerde benlik saygısı ve beden algısının değerlendirilmesi
Evaluation of self-esteem and body image of obese persons
  1. Tez No: 620619
  2. Yazar: DUYGU ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde birçok sağlık problemini beraberinde getiren en büyük sorunlardan biri obezitedir .Bu sağlık problemlerinin yanı sıra ruh sağlığında da problemlere neden olmaktadır. Obeziteyle beraber bireylerin beden algısı ve benlik saygısında bozulmalar meydana gelebilmektedir.Bu çalışma Gaziosmanpaşa Medical Park Hastahanesi diyet polikliniğine başvuran hastalardan rastgele yöntemi ila anket formu düzenlenerek 10 Mart - 15 Nisan 2016 tarihleri arasında tarihler arasında 100 kişiye yapılmıştır.Araştırmada ,çalışmayı yürüten tarafından literatür taranarak oluşturulan bir bilgi formu kullanılmıştır. Bilgi formuyla katılımcıların demografik verileri, sigara ve alkol kullanımını , ilaç kullanımını gerektiren hastalık durumu varlığını , mevcut ağırlıktan memnuniyet düzeyini, zayıflama girişimlerini ,günlük yaşamdaki fiziksel aktivite düzeyini , günlük ortalama uyku süresini öğrenmek amaçlanmıştır. Formu dolduran bireylere benlik saygısını ve beden algısını değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beden Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları Çuhadaroğlu tarafından yapılmış olup, geçerlilik katsayısı R=0.71 olarak bulunmuştur .Test- tekrar güvenilirlik yöntemi kullanıldığında da güvenilirlik katsayısı R=0.75 olarak bulunmuştur.Benlik Saygısı Ölçeği, seçmeli 63 sorudan oluşan bir öz bildirim ölçeğidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda benlik saygısını ölçmek için ölçeğin ilk '10' maddesi kullanılmıştır. Beş maddesi pozitif, beş maddesi negatif ifadelerden oluşan bu 10 maddelik ölçekte puanlama Guttman ölçekleme tekniğine uygun bir şekilde yapılmaktadır.“Çok Doğru”,“Doğru”,“Yanlış”ve“Çok Yanlış”seçeneklerinin yeraldığı 4 dereceli Likert türü bir ölçektir ve sorulardan beşi ters kodlanmıştır. Ölçeğin uygulama kısmında literatürce belirlenen kesme puanı 135'dir. Diğer bir deyişle düşük beden algısına sahip kişilerin bu ölçek sonunda aldığı puan 135'ten düşük ise kişi düşük beden algısına sahip olan gruba dahil birey olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays one of the main issues causing health problem is obesity. In addition to other health problems, obesity also causes mental issues. It effects body perception and self-respect in a negative way.This study is done with random 100 person who applied Gaziosmanpaşa Medikal Park Hospital Diet Polyclinic between 10th of March 2016 and 15th of April 2016 by conducting a survey.An information form is used in the research which is created by person executing the study. Age, demographagic datum, use of alcohol, smoking status, use of a drug for a disease, satisfaction level of weight, weakening attempts, level of phsical activitt in daily life, daily sleep duration of participants are examined. in this information form In order to be able to evaluate self respect and body perception, Rosenberg Self-Esteem Scale and Body Perception Scale is performed to the sample group. Reliability Validity Study is done in USA and used in many researchs as a measurement tool.Reliability and Validity study of scale is done in our country by Çuhadaroğlu and reliability coefficient is found as R=0,71. Reliability coefficient is found as R=0,75 when test reliability method is used again.Rosenber Self Esteem Scale is a self-report measures which is consisting of multiple choice 63 questions. Scale is consisting of 12 subcategory. First 10 poin of scale is used to measuere self esteem in accordance wtih the purpose of the research. Scoring is done in accordance with Guttman scaling technique in this 10 point scale whose statements are consisting of 5 positive and 6 negative point.It is ia fourth degreed Likert style scale which is consisting of Completelty Correct, Correct, Wrong, Completely Wrong answers and 5 of the questions are coded reversed.. Cutoff score is 135 in execution part of scale which is defined by literature. In orher words If the score is lower than 135 as a result of scale for person who have low body perception, person is evaluated as included in the group of low body perception people.